Bez PIT dla Młodych – oto nazwa programu z tzw. Nowej Piątki Morawieckiego. Program zakłada, że osoby do 26. roku życia zostaną zwolnione z podatku dochodowego. Kogo obejmie ulga?
- Program niepłacenia podatku przez osoby do 26. roku życia będzie dotyczył wszystkich młodych ludzi, którzy mają umowy o pracę, ale również umowy zlecenie – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zgodnie z zapowiedziami rządu, program Bez PIT dla Młodych może wejść w życie jeszcze w 2019 roku.
- Jest to rozwiązanie ustawowe – stwierdził szef KPRM Michał Dworczyk na konferencji prasowej. - Wymaga przejścia procesu legislacyjnego, ale prace nad nim już trwają. Chcemy, aby zaczęło funkcjonować jeszcze w tym roku podatkowym.
Rząd wyliczył, że zwolnienie z podatku dochodowego osób do 26. roku życia będzie kosztować budżet państwa ok. 3 mld złotych. Jeżeli program faktycznie wejdzie w życie w 2019 roku, oznaczać to będzie, że pracownicy etatowi i zleceniobiorcy do 26. roku życia nie będą musiały rozliczać się ze swoich dochodów już w 2020 roku.
W rządowym rozwiązaniu są jednak minusy, o których mówi Instytut Emerytalny.
- Odejście od obowiązku opłacania PIT przez osoby do 26 roku życia może wiązać się z brakiem prawa do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej, ulgi na dziecko czy też preferencyjnego opodatkowania przysługującego osobom samotnie wychowującym dzieci, a także możliwości skorzystania ze wspólnego rozliczania się małżonków – stwierdza Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.