Nie bez powodu kraje wysoko rozwinięte są jednocześnie liderami na rynku kart płatniczych, płatności internetowych czy liczby rachunków bankowych, a ich obywatele aktywnie wykorzystują relacje nawiązane z bankiem, korzystając z wielu różnorodnych usług finansowych, w tym płatniczych. W sferze gospodarki obrót bezgotówkowy pozwala na ograniczenie kosztów emisji i obsługi pieniądza gotówkowego, szacowanych na ok. 1 proc. PKB, czyli w przypadku Polski prawie 10 mld złotych. Każdy więc procent zastąpienia gotówki obrotem bezgotówkowym oznacza wymierne korzyści dla budżetu państwa. Ponadto przyjęcie rozliczeń bezgotówkowych jako standardu w większości transakcji związanych z obrotem gospodarczym sprzyjałoby ograniczaniu tzw. szarej strefy, co pośrednio przekłada się na wzrost dochodów budżetowych oraz zwiększaniu jawności obrotów podmiotów gospodarczych.
Na upowszechnieniu obrotu bezgotówkowego zyskuje także sektor bankowy, który może w ten sposób m.in. obniżyć koszty obsługi gotówki czy ograniczyć straty związane z przestępstwami gotówkowymi (zyskują na tym pośrednio również klienci banków). Dla tzw. masowych wierzycieli z kolei, czyli podmiotów otrzymujących regularne płatności najczęściej od osób fizycznych (np. operatorzy telefoniczni, gazownie, elektrownie itd.), promocja i upowszechnianie obrotu bezgotówkowego to korzyści z ograniczania kosztów gotówki (w tym z utrzymywania własnych punktów kasowych) oraz pewność i terminowość otrzymywania zapłaty za własne usługi.
Obecnie dla naszego kraju rozwój obrotu bezgotówkowego jest szczególnie istotny z uwagi na przejście Polski w przyszłości do strefy euro (rozwój obrotu bezgotówkowego to mniej banknotów i monet w złotych w obiegu, co pozwoli istotnie zredukować koszty związane z wymianą walut), a także ze względu organizowanie w 2012 r. mistrzostw Europy w piłce nożnej. Można się bowiem liczyć z przyjazdem wielu tysięcy kibiców, dla których bezgotówkowa zapłata za hotel, wyżywienie i różnego rodzaju atrakcje jest standardem, do którego już od lat są przyzwyczajeni.
KONKURS SMS
PYTANIE: Czy przelewy z rachunku bankowego na rachunek w innym banku mogą być wykonywane przez Internet?
Odpowiedz na pytanie, wyślij SMS o treści:
SE.tak lub SE.nie
pod nr 7242 (koszt 2 zł netto, 2,44 zł z VAT).
W SMS-ie zwrotnym otrzymasz od nas pytanie finałowe. 10 pierwszych osób, które jak najszybciej, poprawnie odpowiedzą na drugie pytanie, wygrają nagrody w postaci książek ufundowanych przez NBP.
Na SMS-y czekamy od 19 grudnia do 21 grudnia do godz. 24.00
Regulamin konkursu znajduje się na www.se.pl, a lista zwycięzców zostanie opublikowana 28 grudnia 2009 r. na stronie www.se.pl