SuperBiz opinie 100 milionów za gram? Najdroższe substancje świata [GALERIA]

100 milionów za gram? Najdroższe substancje świata [GALERIA]

27.11.2016, godz. 14:17
Substancje różne
Kaliforn foto: Archiwum

Z najwyższą lokatą kapitału od wieku są kojarzone diamenty i złoto. W powszechnym mniemaniu nie ma nic droższego, a poza tym zawsze można to upłynnić. Jak się łapią na listę najwyżej wycenianych substancji, które można kupić w ilości jednego grama?

Oto lista TOP 15 najcenniejszych substancji:

1. kaliforn

Jeden z najrzadszych pierwiastków. Ma takie właściwości, że mógłby stanowić bazę "kieszonkowej" bomby atomowej, ale szczęśliwie jak dotąd nie wynaleziono metody masowej produkcji. Używany w medycynie i urządzeniach optycznych. Jego cena to ponad 110 milionów złotych za gram.

2. painit

Minerał występujący bardzo sporadycznie, może być używany jako kamień jubilerski. Ma go w swoich zbiorach tylko kilka instytucji naukowych świecie, w prywatnym obiegu są jego śladowe ilości. Cena: 1 250 000 za gram.

3. diament

Od zawsze kojarzony z bogactwem i luksusem, przez swoich admiratorów nazywany najdoskonalszą substancją na świecie. Nieodłączny element biżuterii, najlepsze okazy brylantów, czyli oszlifowanych diamentów, przechodzą do legendy i przechodzą z rąk do rąk za horrendalne kwoty rzędu setek milionów. Cena jednego grama diamentu to ok. ćwierć miliona złotych.

4. tryt

Używany jako element fluorescencyjny, np. w zegarka i jako substancja pomagający mierzyć wiek przedmiotów metodą izotopową. Pozyskiwany głównie jako pozostałość po reakcjach jądrowych. Cena: 125 000 złotych za gram.

5. pluton

Używany w energetyce i produkcji broni nuklearnej, drogocenny i śmiercionośny. Cena nie spada poniżej 20 000 złotych za gram.

6. LSD

Kwas lizergowy, synteczna substancja, którą testowano jako lekarstwo, a stał się popularnym od półwieczanarkotykiem, wywołującym silne i długotrwałe halucynacje. Gram kosztuje 12 i pół tysiąca złotych.

7. Kokaina

Kolejny narkotyk, ale nieostatnie na naszej liście. Sprzedawany jest w formie białego proszku, jest pochodną tropikalnej rośliny koka. Cena: 400 złotych za gram.

8. Metamfetamina

Substancja odurzająca, znana też jako "kryształy", od postaci którą przyjmuje. Cena: 350 złotych.

9. Heroina

Pochodna opium, zaliczana jak trzy poprzednie pozycje, do grona "twardych" narkotyków. Cena: 300 złotych za gram.

10. Krem La Mer

Kosmetyk opracowany przez fizyka pracującego dla NASA, mający zwalczać poparzenia. Należy do grona 5 najdroższych kremów na świecie, jedno pudełeczko to koszto blisko 2 tysięcy złotych. Natomiast za jeden gram czystej substancji zapłacimy 250 złotych.

W cenie są również:

11. róg nosorożca - 240 złotych za gram

12. platyna - 225 złotych.

13. złoto - 190 złotych.

14. rod - 100 złotych.

15. carski kawior z bieługi - 80 złotych.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: