SuperBiz opinie Jak luksus w mieszkaniu, to tylko w Warszawie [RAPORT, GALERIA]

Jak luksus w mieszkaniu, to tylko w Warszawie [RAPORT, GALERIA]

26.06.2016, godz. 06:00
Luksusowe nieruchomości
Cosmopolitan foto: Materiały prasowe

Spółka Made Concept przygotowała raport, który dotyczy ilości sprzedanych luksusowych mieszkań. Nowością jest to, że liczone są faktycznie sprzedane, czyli transakcje zakończone aktem notarialnym. Dzięki opracowaniu wiemy, jak wygląda luksusowy apartament i jakiw cechy musi posiadać

Co to jest mieszkanie luksusowe?

Nie każde duże mieszkanie w centrum, z dwoma łazienkami, to lokum, które mogłoby zostac bohaterem raportu. Aby zyskać miano "luksusowego" lokal, jak i budynek, muszą spełniać odpowiednie wymogi:


 • Dzielnica i ulica – odpowiednia lokalizacja i właściwe sąsiedztwo mają zasadnicze znaczenie,
 • Budynek – powinien wyróżniać się własnym adresem, atrakcyjną architekturą, wysokim standardem wykończenia pomieszczeń ogólnodostępnych, reprezentacyjnym wejściem z recepcją oraz bezpośrednim podjazdem pod wejście główne,

 • Mieszkanie – powinien wyróżniać się atrakcyjnym widokiem z okna, mieć tarasy lub balkony, odpowiedni rozkład, najwyższy standard wyposażenia, a pomieszczenia mają co najmniej trzymetrową wysokość , wysokiej klasy klimatyzację oraz systemy wentylacyjne,

 • Profesjonalne zarządzanie nieruchomością – najwyższy poziom usług w każdym zakresie, odpowiadający potrzebom mieszkańców.

W Warszawie przyjęło się, w kategorii luksusowych wchodzą mieszkania położone na Mokotowie i w Śródmieściu. Dolicza się do nich nieliczne miejsca na Starej Ochocie, Żoliborzu, czy Saskiej Kępie, a pojedyncze budynki można znaleźć na Woli i Ursynowie. Przyjmuje się, że cena metra kwadratowego luksusowego mieszkania w Warszawie nie schodzi poniżej 16 000 złotych.

Rozróżniamy trzy typy bydynków, w których znajdziemy takie mieszkania:

 1. Kamienice (przedwojenne, a nawet starsze),
 2. Wieżowce (w Warszawie są dwa: Cosmopolitan Twarda 2/4 i Złota 44),
 3. Nowo postawione budynki, stojące pojedynczo lub w zespołami.

 

Ilość transakcji lekko spada

Dane wchodzące w skład raportu dotyczą dwóch poprzednich lat. W 2014 roku sprzedano 176 mieszkań w cenie powyżej 16 000 złotych za metr kwadratowy. Rok temu miało miejsce 145 tego typu transakcji. Zdaniem autorów raportu spadek sprzedaży był spowodowany ..... brakiem odpowiednich mieszkań. Co znaczy, że w małych domach sprzedano na rynku pierwotnym ostatnie apartamenty, a nowych inwestycji w tej kategorii nie było. Inaczej wyglądała sytuacja w wieżowcach. Cytując autorów "Z analizy danych wynika, że największy spadek sprzedaży zanotowano w inwestycji Cosmopolitan. W 2014 roku były to 73 transakcje, a w 2015 – 33, co stanowi niecałe 50 procent powierzchni mieszkalnej tego budynku. To naszym zdaniem spowodowało, że rok 2015 był rokiem rynku wtórnego".

Jak wynika z danych, w 2014 roku lipiec i wrzesień należały do inwestycji Cosmopolitan. Wtedy rozpoczęła się sprzedaż mieszkań w tym budynku. Rok 2015 nie miał już takich skoków sprzedaży i oprócz marca pozostałe miesiące należały do rynku wtórnego.

Rok 2014 był dla rynku pierwotnego zdecydowanie lepszym rokiem niż 2015. W 2014 roku sprzedano 113 luksusowych apartamentów, z czego 107 w Śródmieściu, a 6 na Mokotowie. W 2015 roku sprzedanych mieszkań w cenie powyżej 16 000 złotych za metr kwadratowy było 60: w Śródmieściu 57 i 3 na Mokotowie. Rynek wtórny przedstawia się bardziej interesująco. W 2014 roku sprzedano 63 mieszkania: w Śródmieściu 50 i 13 na Mokotowie. Natomiast w roku 2015 sprzedano 85 luksusowych mieszkań: w Śródmieściu 51, 15 na Mokotowie, a 19 w pozostałych dzielnicach takich jak Stara Ochota i Żoliborz, a nawet po jednym na Woli i Ursynowie.


Co wchodzi w skład luksusowego mieszkania

Wiele mieszkań chciałoby uchodzić za luksusowe, ale nie spełnia podstatowowych wymóg, nie mając np. balkonu. Takie cechy powinien spełniać według autorów raportu:

 • hol wejściowy z garderobą i toaletą dla gości,

 • kuchnia z miejscem na posiłek,

 • jadalnia,

 • salon,

 • gabinet albo biblioteka,

 • część sypialna,

 • łazienki, w tym główna, oświetlana dziennym światłem,

 • pokój gościnny z osobną łazienką,

 • pralnia i pomieszczenia gospodarcze,

 • taras albo balkon.


Kamienica czy wieżowiec

Dwa lata temu wydawało się, że krzykiem mody są apartamenty w szklanych wieżach. Z ustaleń autorów raportu wynika jednak, że apartamenty większe, w których mieszkają nabywcy, kupowane są chętniej w kamienicach i w małych budynkach mających do 50 mieszkań. "Tak zwane mieszkania inwestycyjne kupowane są częściej w dużych domach albo wieżowcach i są to mieszkania małe, o powierzchni od 50 do 80 metrów kwadratowych.

Mieszkania luksusowe należy bowiem traktować jako dobrą inwestycję. W Warszawie apartamenty znajdujące się w atrakcyjnym budynku i dobrej lokalizacji na przestrzeni 5 lat zyskują 50%, a po upływie 10 lat – 100% wartości zakupu. Ten trend na pewno się utrzyma, ale dotyczy to wyłącznie nowych domów lub odrestaurowanych kamienic i dobrze zarządzanych wspólnot. Jak czytamy na koniec raportu: "Mieszkania w zaniedbanym budynku, nawet te położone w najlepszej lokalizacji, od wielu lat tracą na wartości. Nie znalazły się zatem w przedziale cenowym analizowanym przez Made Concept". O luksus trzeba dbać, bo tak jak wszystko inne traci na wartości.

Dane zawarte w raporcie pochodzą z ogólnodostępnych informacji zawartych w księgach wieczystych oraz Rejestrze Cen i Wartości Nieruchomości, wbogacone o dane Eurostatu i Credit Suisse.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: