SuperBiz opinie Jak znaleźć opiekę dla pupila na wakacje? Sprawdź, ile to kosztuje

Jak znaleźć opiekę dla pupila na wakacje? Sprawdź, ile to kosztuje

08.07.2017, godz. 15:00
Pupile byczą się w lususie
foto: SE/EAST NEWS

Kto nie chciałby pojechać na wymarzone wakacje? Problem polega na tym, że nie zawsze można udać się z czworonogiem w długo wyczekiwaną podróż. Jeżeli nie masz pomysłu, co zrobić ze swoim pupilem, albo szukasz doraźnej pomocy w wyprowadzaniu psa, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Istnieją serwisy internetowe, które pomagają zorganizować opiekuna dla zwierząt domowych. Wyjaśniamy, jak to działa.

Jeżeli znacie takie serwisy, jak Airbnb czy Coachsurfing.org, mogą was zainteresować strony i aplikacje, które na podobnej zasadzie kojarzą między sobą właścicieli oraz opiekunów zwierząt domowych. Na polskim rynku istnieje wiele takich serwisów. Tak zwani pet sitterzy, czyli osoby, które mogą zaopiekować się waszymi ulubieńcami, coraz częściej ogłaszają się w inernecie.

CZYTAJ: Jak znaleźć tani nocleg w ostatniej chwili? Sprawdź, gdzie zrobić rezerwację

Pet sitting za pieniądze
Przykładowo, na stronie flatsforpets.com każdy właściciel czworonoga może poszukać kogoś do opieki. W tym celu należy zalogować się do serwisu (można to zrobić przez Facebooka), a następnie podać rodzaj posiadanego pupila, miejscowość, w której potrzebna jest pomoc oraz wymagany zakres dat. Rodzaj zwierzęcia wybierzecie spośród następujących kategorii: „psy", „koty", „ptaki", „rybki", „gady", „inne". Do wyboru są trzy opcje opieki: „petsitting" – czyli mieszkanie ze zwierzęciem w domu opiekuna, „niania" – a więc osoba, która przebywa z pupilem pod jego adresem zamieszkania oraz „wyprowadzanie". Po wypełnieniu odpowiednich rubryk właściciel będzie mógł zobaczyć, kto jest dostępny w jego okolicy.

Przykład
Pan Krzysztof wyjeżdża na weekend i szuka osoby, która zajmie się w tym czasie jego psem w Warszawie. Gdy wpisze interesujący go zakres dat, nazwę zwierzęcia oraz swojej miejscowości, wyświetlą mu się wyniki z opiekunami. Będzie mógł poznać wiek potencjalnego pet sittera, zobaczyć jego zdjęcie profilowe, poznać dzienną stawkę oraz zapoznać się z dodatkowymi informacjami na temat użytkownika serwisu: przeczytać opinie na jego temat, sprawdzić, ile wynosi wskaźnik odpowiedzi, czy internauta jest zweryfikowany, kiedy miała miejsce ostatnia aktywność w serwisie, jakie zwierzęta posiada pet sitter oraz co proponuje w ramach opieki. Pet sitterzy dołączają do swoich profili mapy z lokalizacją swojego mieszkania, co pozwala zweryfikować, czy w okolicy znajdują się parki i miejsca na spacery.

ZOBACZ: Polujesz na tanie bilety lotnicze? Uważaj, żeby nie popełnić tych błędów

Dla zakresu dat 8 – 9 lipca wyświetliło nam się 41 wyników. Dzienna stawka za usługę wynosiła 10 – 80 złotych. Za pośrednictwem serwisu można wysłać wiadomość do opiekuna lun zamówić go przez flatsforpets.com i dokonać opłaty online. W przypadku jednodniowego zamówienia na kwotę 30 zł flatsforpets.com doliczy opłatę serwisową w wysokości 3 złotych. Dodatkowo, na czas opieki pupil zostanie objęty ubezpieczeniem od wypadków do wysokości 2000 zł VetsForPets.

Aby zwiększyć wiarygodność opiekunów, właściciele wprowadzili system ocen i opinii. Pet sitter może dostać „serduszko" od zadowolonego klienta, jak również – wystawić mu komentarz oraz przyznać od jednej do pięciu „gwiazdek". Tak, jak na Allegro, przy każdym profilu z komentarzami wyświetla się średnia wartość „gwiazdek".

PATRZ: Tanie bilety lotnicze do Azji

Na podobnej zasadzie co flatsforpets.com działa serwis zoopiekuj.pl. W tym przypadku nie trzeba podawać rodzaju posiadanego zwierzęcia, ani kategorii opiekuna podczas wyszukiwania, ale wystarczy wpisać miasto. Serwis wykorzystuje usługę geolokalizacji, dzięki czemu internauta od razu przekona się, w jakiej odległości znajdują się najbliżsi opiekunowie. Z profilu użytkownika dowiemy się, ile wynosi stawka godzinowa opiekuna, czy dojeżdża on do właściciela, a jeżeli tak, to do ilu kilometrów, czy jest palaczem, czy ma prawo jazdy, ile lat wynosi jego doświadczenie w pet sittingu, a także – czy opiekę traktuje jako pracę dorywczą, czy też stałą. Użytkownicy zamieszczają w serwisie swoje zdjęcia, a nawet podają numery telefonów. Można także wysłać im wiadomość za pomocą komunikatora zintegrowanego z serwisem.

Na Zoopiekuj.pl stawki godzinowe opiekunów wahają się od 5 do 45 zł za godzinę, ale użytkownicy nie mają obowiązku upubliczniania danych na temat ceny. Serwis posiada także dział z ogłoszeniami, gdzie można znaleźć liczne oferty hoteli dla zwierząt.

Dużo słabiej pod względem funkcjonalności wypada strona petsitter.pl, na której należy wybrać: rodzaj zwierzęcia, województwo oraz miejscowość, zanim wyświetli się lista opiekunów. Aby poznać dane pet sitterów, trzeba otwierać każdy profil z osobna. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych portali, nie można porównać zdjęć opiekunów na stronie głównej. Za to po kliknięciu w odpowiedni profil zyskamy dostęp do danych kontaktowych właściciela, łącznie z jego adresem e-mail i numerem telefonu. Ciekawostkę stanowi fakt, że wśród dostępnych kategorii zwierząt znalazły się konie.

System wymiany sąsiedzkiej
Jeszcze innym sposobem na znalezienie kogoś, kto zajmie się zwierzęciem pod waszą nieobecność jest system „opieka za opiekę". Działa on na zasadzie wymiany sąsiedzkiej. Zainteresowani mogą poznać się wirtualnie, a następnie – spotkać w świecie rzeczywistym. Pomoc świadczona jest nieodpłatnie. Wsparcie w tym zakresie deklaruje serwis zwierzolubni.pl, aczkolwiek użytkownika może zniechęcić mało przyjazny interfejs strony.

Jeżeli nadal macie wątpliwości, czy skorzystać z pomocy pet sittera, możemy was uspokoić, że swoje usługi przeważnie świadczą właściciele i miłośnicy zwierząt. Często są to osoby, które postanowiły swoje zamiłowanie do futrzaków połączyć z pracą dorywczą. Serwisy kojarzące właścicieli i opiekunów zwierząt domowych cieszą się także dużą popularnością za granicą. Wystarczy wspomnieć takie strony, jak hostmypet.fi, pethomestay.com.au, dogvacay.com czy maxkitty-petsitting.co.uk.

Źródła: flatsforpets.com, przedreptacswiat.pl, zwierzolubni.pl, zoopiekuj.pl, petsitter.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: