SuperBiz opinie Nowe kierunki wakacyjne Polaków [GALERIA]

Nowe kierunki wakacyjne Polaków [GALERIA]

30.04.2016, godz. 06:00
Miejsca w odwiedziny
Alghero foto: SHUTTERSTOCK

Kryzys imigracyjny, wojna z Państwem Islamskim i zamachy terrorystyczne zniechęcają Polaków do tradycjnych kierunków letnich wczasów nad Morzem Śródziemnym, jak Turcja, Egipt, Tunezja czy Grecja. Gdzie udają się w takim razie?

Firmy lotnicze zareagowały pierwsze i już wyznaczyły nowe kierunki. LOT zachęca turystów do latania m.in. do Słowenii i Chorwacji, uruchomił też regularne połączenia do Nicei i Barcelony. WizzAir ma również nowe miejsca w swojej ofercie: od maja będzie to portugalskie Porto, od czerwca włoska Sardynia.

Sprawdź koniecznie: Najbogatsze modelki świata [RANKING I GALERIA]

Przez pogorszenie bezpieczeństwa w krajach islamskich widać nawrót zainteresowania zachodnioeuropejskimi krajami nad Morzem Śródziemnym. Włochy, Francja i Hiszpania okazuja się niewiele droższe, a mają turystom wiele do zaoferowania. Widać wzrost zainteresowania Neapolem, np. Wizz Air bedzie tam latał, czy Wenecją (LOT). Renesans zainteresowania przeżywają także Wyspy Kanaryjskie, przede wszystkim Lanzarote i Teneryfą

Swoje 15 minut ma ... Bałtyk. W XIX wieku warszawiacy na morskie letnisko jeździli do "Sopotów" albo Połągi. Sopot nie stracił na atrakcyjności, natomiast Połąga na sto lat wypadła z obiegu wśród Polaków, mimo że przed 1918 rokiem bylismy właścicielem wiesziości rezydencji, pensjonatów i hoteli. Teraz zainteresowanie wraca - do leżacej niedaleko portowej Kłajpedy Połągi jeździ od dłuższego czasu PKS, a od niedawna lata LOT. Dalsza miejscowości też nie są białą plamą. Wiele linii autokarowych oferuje dojazd do Rygi czy Talina, z czego wielu Polaków korzysta. Atrakcyjna staje się również Szwecja, zwłaszcza na fali popularności kryminałów. Dogodną formą jest podróż promem, np. z Gdynii, w ofercie są nawet wycieczki jednodniowe.

Jednak najnowszą wschodzącą gwiazdą turystyki jest Dubaj. Stolica jednego z emiratów, o której jest głośno z powodu bicia róznych rekordów, np. najwyższego budynku i temu podobnych, znalazła uznanie w oczach polskich turystów. Bilety kosztują już kilkaset złotych, a bezpośrednio lata na razie Emirates. Ale już nie za długo - monopol złamie m.in. WizzAir, które już ma zaplanowane loty z Katowic od października.

Ostanim z "nowych" kierunków jest Izrael, mimo że wojna jest tuż obok, a i sam kraj nie jest wolny od zamachów. Ale jest na tyle interesujący dla Polaków, czy to z powodów religijnych, czy wspólnej do niedawna historii z dużą częścią społeczeństwa, czy po prostu jest atrakcyjny. Wzrost widać też na wyspach, niedawno trochę przez Polaków zapomnianych - Cyprze i Malcie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: