SuperBiz prawo przedsiębiorcy Ile Polacy zarabiają w Szwecji. Emigracja zarobkowa naszych rodaków

Ile Polacy zarabiają w Szwecji. Emigracja zarobkowa naszych rodaków

21.05.2015, godz. 15:48
PANORAMA SZTOKHOLMU.
foto: SHUTTERSTOCK

40 tys. - tylko tylu naszych rodaków przebywało czasowo w Szwecji pod koniec 2013 r. Kraj ze stolicą w Sztokholmie nie jest więc najchętniej wybierany przez polskich emigrantów zarobkowych, choć można tu nieźle zarobić.

Szwecja jest jednym z trzech państw, które otworzyły dla Polaków rynek pracy w dniu, w którym weszliśmy do Unii Europejskiej czyli 1 maja 2004 r. Polacy nie rzucili się tam jednak za pracą tak tłumnie jak to było w przypadku Wielkiej Brytanii.  Wpływ na małą popularność Szwecji mogły mieć czynniki pogodowe, mityczne wręcz koszty utrzymania się w tym kraju czy w końcu nieznajomość języka.

Zobacz także: Pensje w Niemczech. Ile zarabia się za Odrą?

Brak płacy minimalnej

Do wyjazdu zachęcać może otwarta polityka Szwecji jeśli chodzi choćby o świadczenia rodzinne dla emigrantów. Nie zachęca do tego wysokość płacy minimalnej, bo… ta w Szwecji w skali kraju nie istnieje. Wynagrodzenia minimalne ustala się na podstawie umów pracodawców ze związkami zawodowymi. Różnią się one w zależności od sektora gospodarki. Podać można za to wysokość średnich zarobków w Szwecji, a te należą do najwyższych w Europie. W 2013 r. Szwed zarabiał średnio 3579 euro brutto miesięcznie (14 316 zł brutto wg obecnego kursu). Szwedzka stopa bezrobocia to, wg stanu na luty br., 7,9 proc.

Wyższe koszty życia

Polacy pracują w Szwecji głównie jako budowlańcy, kierowcy, pielęgniarki, lekarze, pracownicy administracyjni, księgowi, sprzątaczki, w sektorze usług czy opiekunowie osób starszych. Jak wynika z ich opowieści nawet na mało prestiżowych stanowiskach mogą zarobić o wiele więcej niż w Polsce. Jeśli ktoś chce przywieźć do naszego kraju zarobione w Szwecji pieniądze, szczególnie musi się jednak liczyć z wyższymi kosztami utrzymania. Za podstawowe produkty żywnościowe i używki w przeliczeniu na złotówki zapłacimy.

Sprawdź koniecznie: Zarobki w Norwegii. Raj dla emigrantów?

- bochenek chleba – ok. 10 zł.
- 200 g masła – ok. 9 zł
- 1 kg sera żółtego – ok. 37 zł
- 10 jajek – ok. 11 zł
- 1 l mleka – ok. 4 zł
- 1 kg filetu z kurczaka – ok. 38 zł
- 400 g makaronu – ok. 5 zł
- 400 g ryżu – ok. 4 zł
- paczkę papierosów – ok. 21 zł
- 0,5 l wódki – ok. 79 zł
- butelkę piwa – ok. 7 zł
- butelkę wina – ok. 31 zł

Gdzie praca dla Polaków

W internecie pojawia się wiele ofert dla Polaków chcących pracować w Szwecji. Pracownik ogólnobudowlany może liczyć na 8,5 euro netto (34 zł) za godzinę pracy. Mechanik może dostać 9 euro netto (36 zł), a stawka opiekuna osoby starszej waha się w zależności od stopnia doświadczenia i znajomości języka. Jeśli chodzi o ten drugi aspekt w wielu ogłoszeniach wymaga się komunikatywnej znajomości angielskiego lub szwedzkiego. Do Szwecji można pojechać także na prace sezonowe, np. do pakowania i sortowania warzyw czy zbiorów zbóż. Tu stawki są różne i wynoszą 9-13 euro brutto (36-52 zł brutto) za godzinę i niepotrzebna jest znajomość języka.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: