SuperBiz prawo przedsiębiorcy Jak oszczędzać na emeryturę

Jak oszczędzać na emeryturę

06.05.2015, godz. 12:02
Seniorze! ZOBACZ ile możesz dorobić do emerytury i renty
foto: SHUTTERSTOCK

Przyszły emerycie! Jeśli nie chcesz na starość klepać biedy juz teraz zadbaj o swoją finansową przyszłość. I i II filar zagwarantuje ci bowiem świadczenie, które z trudem starczy na przeżycie. Jeśli więc nie chcesz martwić się jak wiązać koniec z końcem nie masz wyjścia – musisz oszczędzać!

Pracownicze Programy Emerytalne

Pracownicze Programy Emerytalne tworzone są z inicjatywy pracodawcy, ale za zgodą reprezentacji pracowników. Do PPE po jego utworzeniu może przystąpić każdy pracownik, który spełnia warunki opisane w umowie zakładowej. Jeśli pracodawca nie postanowi inaczej, pracownik, który przystąpił do programu, może gromadzić oszczędności tworzące jego przyszły kapitał emerytalny w ramach składki dodatkowej.
Plusy:
Składki, które wpłacane są do PPE podwyższają wynagrodzenie pracownika (do 7%), ale nie są natomiast wliczane do jego wynagrodzenia, które stanowi podstawę naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne.
Minusy:
Niewielkie stopy zwrotu i mała płynność inwestycji sprawiają, że PPE może stanowić tylko uzupełnienie całego programu inwestycyjnego.

Indywidualne Konto Emerytalne

Kwota jaką można zainwestować w ramach IKE jest ograniczona. Wynosi 1,5-krotność miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej rocznie. Uwaga! Można posiadać tylko jedno konto IKE.
Plusy:
Zwolnienie z tzw.podatku Belki. Ale pod warunkiem utrzymania zebranych na IKE pieniędzy do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego.
Przygotowana jest nowelizacja ustawy, która podniesie kwotę jaką można zainwestować w IKE.
Minusy:
To raczej dodatkowa forma oszczędzania na emeryturę przez niskie zyski i niewielkie możliwości dywersyfikacji ryzyka.

Polisy kapitałowe

Przypominają parasol, pod którym zgromadzone są oferowane przez daną firmę fundusze inwestycyjne. Nasze pieniądze są więc bezpieczniejsze, ponieważ ryzyko inwestycyjne rozkładane jest na kilka funduszy o różnej stopie zwrotu i ryzyku. Istnieje też możliwość dziedziczenia, w dodatku bez obowiązku płacenia podatku od spadków i darowizn.
Plusy:
Oprócz wysokich zysków w długim okresie pozwalają na stworzenie portfela dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Obniżają do minimum ryzyko i wpływają na nas mobilizująco. Comiesięczne, niewielkie wpłaty na koniec trwania programu będą świetnym uzupełnieniem emerytury.
Minusy:
By się opłacała trzeba założyć ją wiele lat przed przejściem na emeryturę

Fundusze inwestycyjne

Lokują nasze pieniądze w papiery wartościowe, akcje, obligacje i inne instrumenty rynku pieniężnego. Kryzys na giełdzie nie będzie trwał wiecznie, niemniej jednak nim zdecydujesz się w ten sposób obracać pieniędzmi zapytaj doradcę o wiążące się z taką decyzją ryzyko.
Plusy:
pieniądze, które zainwestujesz mają szansę „urosnąć” nawet o kilkadziesiąt procent.
Minusy:
ryzyko (im większe, tym większy zysk)

Lokaty bankowe

Bezpieczna forma oszczędzania, ostatnio banki prześcigają się w atrakcyjnych ofertach. Pamiętaj, że zyski zależą nie tylko od oprocentowania lokaty, ale i od czasu trwania lokaty.
Plusy:
Najbezpieczniejsza z form
Minusy:
Niskie oprocentowanie

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: