SuperBiz prawo przedsiębiorcy O darmowym roamingu po 15 czerwca można zapomnieć

O darmowym roamingu po 15 czerwca można zapomnieć

16.05.2017, godz. 12:37
smartfon
foto: Super Express TV

Choć od 15 czerwca Polacy przebywający za granicą mieli korzystać ze swoich telefonów komórkowych tak swobodnie, jak w kraju, okazuje się, że to tylko mrzonki. Tylko jeden działający na polskim rynku operator – sieć Orange – w pełni dostosował swoją ofertę do nowych europejskich przepisów. Pozostali zmienili cenniki, ale roaming nie jest w nich całkowicie darmowy. Sprawie przyjrzy się ponoć Komisja Europejska.

Choć weszły w życie przepisy Komisji Europejskiej, która chciała, by od 15 czerwca 2017 r. w całej Unii Europejskiej całkowicie zniknęły opłaty za roaming, czyli korzystanie z telefonu poza granicą swojego kraju, działający na naszym rynku operatorzy nie zastosowali się do nich. Z jednym wyjątkiem. Sieć Orange już za niecały miesiąc zniesie opłaty roamingowe. Play, T-Mobile i Plus wprowadzą zaś jedynie pakiety darmowych minut i SMS-ów w roamingu. Jeśli ktoś  je wyczerpie, nadal będą go obowiązywały opłaty roamingowe. Jak podaje spidersweb.pl, będą się one kształtowały w sposób następujący (wyszczególniliśmy stawki za połączenie wykonane, odebrane i wysłanie SMS-a):

Play:

- minuta połączenia wychodzącego – od 0,09 zł do 0,30 zł
- minuta połączenia przychodzącego – 0,05 zł
- wysłanie wiadomości SMS – od 0,05 zł do 0,09 zł

T-Mobile:

- minuta połączenia wychodzącego – do 0,29 zł
- minuta połączenia przychodzącego – do 0,05 zł
- wysłanie wiadomości SMS do 0,09 zł

Plus:

- minuta połączenia wychodzącego – 0,29 zł
- minuta połączenia przychodzącego – 0,05 zł
- wysłanie wiadomości SMS – 0,2 zł

Więcej o stawkach u operatorów przeczytasz tutaj >>>

Co na to Komisja Europejska? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć portal WP money. Jego dziennikarze nieoficjalnie dowiedzieli się ze źródeł zbliżonych do KE, że Bruksela będzie się sprawie przyglądać, i, jeśli operatorzy nie dostosują swoich cenników do obowiązującego prawa, wezwie do działania Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ten będzie mógł wyciągnąć wobec operatorów konsekwencje. Co nie podoba się Komisji Europejskiej? Poniżej wklejamy stanowisko prezentowane przez WP money:

„1. Nielimitowane w kraju połączenia i SMS-y powinny być nielimitowane także w roamingu, więc jakikolwiek limit ilościowy (np. 500 minut rocznie) nie jest zgodny z nowymi zasadami.

(...)

3. Opłata za minutę, którą ogłosił jeden z operatorów (29 gr/min, czyli 7 eurocentów) jest powyżej dozwolonego poziomu 3,2 eurocenta plus VAT. Opłata powinna być jednak naliczana tylko w przypadku wykrycia nadużycia za pomocą mechanizmu kontrolnego. Innymi słowy - gdy okaże się, że użytkownik nie jest turystą, a z roamingu korzysta dłużej niż przez 4 miesiące w roku.”

Źródła: spidersweb.pl, money.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: