SuperBiz wiadomości 4 tys. zł za urodzenie chorego dziecka! Szokujący projekt jest już w Sejmie

4 tys. zł za urodzenie chorego dziecka! Szokujący projekt jest już w Sejmie

02.11.2016, godz. 16:43
Banknoty
Banknoty foto: SHUTTERSTOCK

Rząd chce przekonywać kobiety do porodu w wypadkach, w których u płodu zdiagnozowano nieuleczalne choroby albo ciężkie upośledzenie. Matka, która zdecyduje się donosić taką ciąże, otrzyma od państwa jednorazowo 4 tys. zł – wynika z projektu ustawy, który trafił dziś do Sejmu.

Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem” - to pełna nazwa dokumentu, który wpłynął dziś do parlamentu, dokąd został skierowany przez Radę Ministrów. Już jutro ma się nim zająć sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Na razie projekt ustawy czeka na opinię Biura Legislacyjnego. Co mówi planowana ustawa? Jej zapisem wywołującym kontrowersje jest ten, który głosi, że dokument ma na celu „zapewnienie jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu”. Świadczenie to miałoby wynosić 4 tys. zł.

ZOBACZ TEŻ: Państwo utrzymuje „zawodowych bezrobotnych”. Na zasiłki idzie 731 mln zł rocznie

Czy ma to stanowić zachętę dla kobiet, by rodziły chore dzieci? - Projekt to pierwszy ważny krok do przygotowania kompleksowego programu wsparcia dla kobiet w trudnych ciążach i ich rodzin. Program będzie przygotowany do końca roku. Zespół powołany przez premier Beatę Szydło ciągle pracuje nad szczegółowymi rozwiązaniami - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek, cytowany przez wp.pl. W sprawie projektu ustawy wypowiedziała się też premier Beata Szydło. - To jest kompleksowy program wsparcia, począwszy od opieki medycznej, poprzez psychologiczną, przez ośrodki, centra koordynacyjno-opiekuńczo-wychowawcze. Daliśmy słowo, że pomożemy tym wszystkim rodzinom, tym wszystkim kobietom, które są w tzw. trudnej ciąży. Państwo musi pomagać, państwo musi wspierać i stać po stronie tych wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują – powiedziała.

Z pełnym projektem ustawy można się zapoznać tutaj >>>

Źródła: sejm.gov.pl, wiadomosci.wp.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: