SuperBiz wiadomości 500 Plus: 5 tys. rodzin czeka już prawie rok na wypłatę pieniędzy

500 Plus: 5 tys. rodzin czeka już prawie rok na wypłatę pieniędzy

06.03.2017, godz. 13:45
500 plus trafiło do Trybunału Konstytucyjnego
foto: SHUTTERSTOCK

Rząd Beaty Szydło słusznie chwali się programem "Rodzina 500 Plus", ale nie mniej mówi o tysiącach rodzin, które już prawie rok czekają na wypłatę należnego im świadczenia. Tylko na samym Śląsku jest to 5 tys. rodzin - alarmuje "Dziennik Zachodni".

Jak informuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, od początku kwietnia 2016 r. do końca stycznia 2017 r. programem "Rodzina 500 Plus" objęto 3,82 mln dzieci z 2,56 mln rodzin. Wydatki na ten cel wyniosły ponad 19 mld zł.

Czytaj również: Każą oddać 500 plus. Przez jeden błąd

Ministerstwo nie mówi jednak głośno o tysiącach rodzin, które nadal nie dostały gorsza z 500 Plus, choć złożyły one wnioski w kwietniu w zeszłym roku. Chodzi m.in. o 5 tys. rodzin z województwa Śląskiego. – Opóźnienia w Regionalnych Ośrodkach Polityki Społecznej, które odpowiadają za przyznanie decyzji rodzinom pracującym za granicą, to nie tylko problem województwa śląskiego – mówi cytowany przez gazetę wiceminister Stanisław Szwed.

Urzędnicy w regionach rozkładają ręce i przyznają, że brakuje im pracowników do szybszego rozpatrywania wniosków. Muszę one zweryfikować czy rodzice pracujący za granicą, nie otrzymują zagranicznych świadczeń na dzieci. Urzędy wyjaśniają w "DZ", że to zajmuje sporo czasu i wymaga nakładów finansowych, np. opłaty pocztowe i tłumaczenia.

Poprosiliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o komentarz w tej sprawie. Ważną kwestią jest nie tylko to, kiedy poszkodowane rodziny otrzymają należne im świadczenie, ale czy zostaną wypłacone z wyrównaniem do kwietnia, skoro wnioski składali jeszcze w ubiegłego roku. Nadal czekamy na odpowiedź.

Sprawdź także: Beata Szydło przyznała premie ministrom za ciężką pracę. Po 7,5 tys. złotych

Przypomnijmy, że beneficjentami Rodziny 500 Plus są rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Świadczenie przysługuje wszystkim tym, którzy posiadają co najmniej dwoje dzieci. 500 zł co miesiąc wypłacane jest niezależnie od dochodu na drugie i każde kolejne dziecko. Rodziny, których dochód na osobę wynosi mniej niż 800 zł netto, mają prawo do uzyskania świadczenia nawet wtedy, kiedy mają tylko jedną pociechę. W tym celu muszą jednak udokumentować swoją sytuację finansową. O świadczenie na jedynaka mogą ubiegać się także rodzice i opiekunowie dziecka niepełnosprawnego. W ich przypadku kryterium dochodu przypadającego na osobę w rodzinie wynosi 1200 zł netto.

 

Źródło: Dziennik Zachodni

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: