SuperBiz wiadomości 500 Plus bez zmian. Będzie walka z „nieprawidłowościami”

500 Plus bez zmian. Będzie walka z „nieprawidłowościami”

20.06.2017, godz. 15:43
Pozytywny efekt 500 plus
foto: SHUTTERSTOCK

Po wtorkowym posiedzeniu rządu, dotyczącym m.in. zmian w programie 500 Plus wiadomo, że główne założenia się nie zmienią. Celem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma być teraz walka z „niepożądanymi zjawiskami", takimi jak ukrywanie dochodów czy pobieranie 500 Plus przez osoby do tego nieuprawnione.

We wtorek, na posiedzeniu rządu Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej przedstawiła projekt zmian dotyczący wsparcia rodzin. Ma być to efekt przeglądu systemu świadczeń rodzinnych do którego zobowiązywało rząd przyjęcie 500 Plus.
Według minister program jest oceniany jednoznacznie pozytywnie i spełnia podstawowe funkcje: inwestuje w rodzinę, zmniejsza ubóstwo rodzin i powoduje wzrost dzietności.

Zobacz także: ZUS wyśle listy do Polaków. Dowiesz się, ile dostaniesz emerytury


Podstawowe założenia 500 Plus pozostaną bez zmian: 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko do czasu ukończenie przez nie 18 lat będzie przysługiwało rodzinie bez żadnych warunków jego uzyskania. Również na pierwsze dziecko kryterium dochodowego będzie obowiązywać na tym samym poziomie.

Sprawdź również: Rośnie produkcja przemysłowa. GUS podał nowe dane


Projekt ma natomiast wyeliminować nieprawidłowości, które zachodzą w przypadku m.in. ukrywania dochodów czy zwalniania się i ponownego zatrudniania u tego samego pracodawcy, aby zmniejszyć swoje dochody. Ma także ustalić zasady otrzymywania świadczenia wychowawczego na dzieci pozostające pod opieką naprzemienną rodziców nietworzących rodziny. Zapisy dotyczą także osób uprawnionych do alimentów. Łatwiej ma być z zakładaniem żłobków oraz zmniejszone zostaną koszty opieki nad najmłodszymi.
Nowelizacja wprowadza zmiany w ustawach: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o świadczeniach rodzinnych, o Karcie Dużej Rodziny oraz o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

 

Źródło: /pap.pl /onet.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: