SuperBiz wiadomości 500 plus: Najuboższe rodziny uważają, że dostają za mało [RAPORT]

500 plus: Najuboższe rodziny uważają, że dostają za mało [RAPORT]

11.08.2017, godz. 13:08
Chciała sprzedać bon 500 plus
foto: SHUTTERSTOCK

Zdecydowana większość beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" ocenia go pozytywnie - wynika z badania przeprowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Okazuje się, że najwięcej krytyków 500 plus jest wśród rodzin dysponujących dochodami do 1000 zł na osobę. Aż 23 proc. z nich deklaruje, że świadczenie jest zbyt niskie, aby ocenić je pozytywnie.

Kto źle ocenia 500 plus?
- W grupach gospodarstw domowych o niskich dochodach zdecydowanie wyższy odsetek gospodarstw wydaje się być niezadowolony ze świadczenia. Wśród tych dysponujących dochodami do 1000 zł na osobę aż 23 proc. badanych deklaruje, że świadczenie jest zbyt niskie, aby ocenić je pozytywnie, podczas gdy w grupie respondentów bardziej zamożnych odsetek ten jest na poziomie 2 proc. - ocenia dr hab. Piotr Białowolski z Uniwersytetu Harvarda, współpracujący z KPF przy badaniu, cytowany w komunikacie.

Zobacz koniecznie: Możesz już składać nowy wniosek o 500 Plus! [POBIERZ i WYPEŁNIJ WNIOSEK]

Jednak znacząca grupa gospodarstw domowych ocenia program "Rodzina 500 plus" pozytywnie lub bardzo pozytywnie. Stanowią oni odpowiednio 45,4 proc. oraz 40,2 proc. ogółu badanych - czytamy w raporcie.

Na co wydawane są pieniądze z 500 plus?
Środki ze świadczenia rodzinnego przeznaczane są przede wszystkim na podstawowe potrzeby – żywność i odzież - wynika z badania przeprowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

Aż 51,2 proc. badanych deklaruje, że za otrzymane pieniądze zakupili żywność i ubiór. Rok wcześniej takie przeznaczenie pieniędzy z tego programu deklarowało 42,8 proc. ankietowanych.

Obecnie 45,3 proc. badanych gospodarstw domowych deklaruje ten cel, podczas gdy w roku ubiegłym było to 32 proc. Zwiększyła się także liczba gospodarstw domowych finansujących z programu 500 plus wydatki na rozrywkę (z 11,8 proc. do 19,7 proc.). 14 proc. badanych gospodarstw zadeklarowało zaś zwiększenie oszczędności w reakcji na pojawienie się tych środków. Zaledwie co dwudzieste gospodarstwo domowe przyznało się do sfinansowania zakupu dóbr trwałych.

Sprawdź też: Od 1 sierpnia nowe wnioski o 500 Plus. Jak złożyć wniosek? [KROK PO KROKU]

- Prawie 5 proc.ankietowanych deklaruje wykorzystanie środków z 500 Plus do zwiększenia swojej zdolności i zaciągnięcia dodatkowej pożyczki. Warto jednak zauważyć, że w ubiegłym roku takiego celu ich wydatkowania nie wskazywał żaden z nich - stwierdza Agnieszka Kozioł, Manager ds. Projektów i Analiz KPF.

Widoczne są też długookresowe korzystne efekty dla gospodarstw domowych, będących beneficjentami programu. Aż co piąte badane gospodarstwo domowe deklaruje bowiem zwiększenie oszczędności dzięki otrzymanym środkom. Podobna grupa spodziewa się wzrostu wydatków na rozrywkę.

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH w ramach badania „Sytuacja na rynku Consumer Finance", po raz kolejny zapytały polskie gospodarstwa domowe o to, na co przeznaczają środki otrzymane w ramach rządowego programu "Rodzina 500 Plus".

Czytaj również: Pobierasz 500 plus? Sprawdź jakie promocje mają dla ciebie banki

Źródło: wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: