SuperBiz wiadomości 500 zł na dziecko. Minister tłumaczy, dlaczego szwankuje system. RELACJA NA ŻYWO

500 zł na dziecko. Minister tłumaczy, dlaczego szwankuje system. RELACJA NA ŻYWO

01.04.2016, godz. 16:23
Program Rodzina 500+
Podsumowanie ostatniego etapu wdrażania programu "Rodzina 500+", Elżbieta Rafalska foto: Materiały prasowe

Już od dziś można składać wnioski o 500 zł na dziecko! Rządowy program został zapowiedziany w kampanii wyborczej w 2015 r. i w końcu doczekaliśmy się jego realizacji. Wnioski można składać m.in. w urzędach gmin, ośrodkach pomocy społecznej czy na poczcie, a także przez internet. Czy wszystko pójdzie sprawnie? Czy przed urzędami ustawią się kolejki? Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

Kto może złożyć wniosek o 500 zł na dziecko? Każdy, kto ma przynajmniej dwoje dzieci – wtedy otrzyma pieniądze na drugą i każdą kolejną pociechę. Jeśli ktoś ma jedno dziecko, również może się starać o pieniądze, ale musi spełnić kryterium dochodowe w kwocie 800 zł na członka rodziny, lub też 1,2 tys. zł, jeśli jego dziecko jest niepełnosprawne. Wnioski w programie Rodzina 500 plus można składać już od dziś.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego warto złożyć wniosek już dziś?

Wprawdzie na złożenie wniosku, aby dostać wyrównanie pieniędzy do kwietnia, rodzice mają trzy miesiące, ale już dziś można się spodziewać prawdziwej gorączki. Czy Polacy faktycznie tłumnie wyruszą z wnioskami do urzędów? Czy wszystkie instytucje są na to przygotowane? Dowiecie się tego z naszej relacji na żywo!

KLIKNIJ F5, ABY ODŚWIEŻYĆ

16.23 Na dziś kończymy już naszą relację na żywo. Jeśli tylko jednak wydarzy się w kwestii 500 zł na dziecko coś ważnego czy ciekawego, natychmiast Was o tym poinformujemy. Bardzo dziękujemy za uwagę!

Oto krótkie podsumowanie dnia:

1. Wnioski o 500 zł na dziecko można było składać od rana zarówno przez internet, jak i w urzędach. Nie obyło się jednak bez problemów.

2. Na szczęście nie obserwowaliśmy dantejskich scen, jednak w wielu urzędach trzeba było czekać na złożenie wniosku w długich kolejkach. Tak było m.in. w Radomiu, Włocławku czy Zielonej Górze.

3. Problem mieli też ci, którzy postanowili złożyć wniosek przez internet. Cały dzień szwankowały bowiem platformy ePUAP, PUE ZUS i Emp@tia. Wszystko to w związku z przeciążeniem tych systemów.

4. Najłatwiej wniosek można było złożyć za pośrednictwem banków, ale i tu nie obyło się bez wpadek. Część placówek miała problemy ze swoimi systemami, a inne w ogóle ich jeszcze nie uruchomiły. Na razie wnioski o 500 zł na dziecko można składać w PKO BP, Pekao SA, BZ WBK, mBanku, Inteligo, ING Banku Śląskim, Banku Millennium, Alior Banku, FM Banku PBP i w T-Mobile Usługi Bankowe.

5. Mimo trudności, wielu Polakom udało się złożyć dziś wnioski. Drogą elektroniczną wg stanu na godz. 16.00 wpłynęło aż 50 tys. dokumentów. A ile złożono wniosków papierowych? Urzędy centralne nie dysponują jeszcze takimi danymi.

16.05 Zainteresowanie składaniem wniosków o 500 zł na dziecko online jest duże, dlatego też przeciążony system szwankuje. Tak minister cyfryzacji Anna Streżyńska tłumaczyła w TVN 24 dzisiejsze awarie systemów ePUAP, PUE ZUS i Emp@tia.

- Zazwyczaj system szybko wstaje i można ponowić wniosek i zazwyczaj się udaje. Istnieją cztery kanały składania wniosków i jak przypuszczaliśmy najbardziej niezawodny jest kanał bankowy, dlatego do niego zachęcamy - powiedziała minister Streżyńska.

15.23 Oto relacja naszego reportera, który rano udał się do ratusza dzielnicy Praga-Południe w Warszawie. Jego doniesienia, które na gorąco umiesciliśmy w relacji kilka godzin temu, się potwierdziły - długich kolejek wprawdzie nie było, ale spore zamieszanie już tak. Jak to wyglądało? Objerzyjcie WIDEO >>>

15.15 My także, krok po kroku, wyjaśniamy, jak złożyć wniosek drogą elektroniczną. Przeczytajcie koniecznie:

Jak złożyć wniosek 500 plus online >>>

15.10 Pomoc dla klientów PKO BP. Bank przygotował filmik instruktażowy, jak złożyć wniosek o 500 zł na dziecko:

15.02 Leszek Balcerowicz zarzuca rządowi kłamstwo ws. 500 zł na dziecko. Twierdzi, że w programie nie chodzi o zwiększenie dzietności, a swoiste kupowanie sobie głosów wyborców!

14.53 W tak ważnym dniu nie można się obyć bez pamiątkowego selfie. Na zdjęciu minister rodziny Elżbieta Rafalska i premier Beata Szydło:

14.24 Radom: jak donosi portal echodnia.pl, tu także nie obyło się bez gigantycznych kolejek:

14.19 "Dziś wnioski o 500+ można składać w: PKO BP, Pekao SA, BZ WBK, mBanku, Inteligo, ING Banku Śląskim, Banku Millennium, Alior Banku, FM Banku PBP i w T-Mobile Usługi Bankowe. Kolejne banki dołączą w najbliższych dniach" - informuje Rafał Hirsch z next.gazeta.pl. Dodaje, że on sam nie miał problemu ze złożeniem wniosku przez mBank, a cała procedura zajęł