SuperBiz wiadomości 500 zł na dziecko. Masz długi? Weź pieniądze w gotówce

500 zł na dziecko. Masz długi? Weź pieniądze w gotówce

21.03.2016, godz. 16:09
Pieniądze banknoty
foto: Super Express

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zabezpiecza 500 zł na dziecko przed egzekucją komorniczą, ale sami komornicy przekonują, że będzie to martwe prawo. Aby komornik nie zajął pieniędzy otrzymanych w ramach świadczenia wychowawczego, zamiast przelewu na konto, należy odbierać je co miesiąc w gotówce.

- Od dłuższego czasu uprzedzam i apeluję: zajmowanie przez komorników na rachunkach bankowych tych środków będzie się zdarzało i nie będzie w tym żadnej, podkreślam - żadnej winy komorników. Nie wystarczy zapisać, że te środki są wolne od zajęcia. Trzeba jeszcze zobowiązać banki do ich faktycznej ochrony - wyjaśnia w rozmowie z money.pl Robert Damski, Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lipnie.

Zobacz także: Już dziś pobierz wniosek o 500 zł na dziecko, a szybciej dostaniesz pieniądze [POBIERZ WNIOSEK]

Nowa ustawa wprowadzająca 500 zł na dziecko nie będzie podlegać egzekucji komorniczej. Podobnie jak m.in. świadczenia rodzinne, integracyjne, z pomocy społecznej i funduszu alimentacyjnego oraz same alimenty. Natomiast od 1 kwietnia 2016 r. katalog ten zostanie poszerzony o świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500+". Nie oznacza to, że komornicy nie będą mogli przejąć tych pieniędzy.

"Rzeczpospolita" dotarła nawet do listy, który w tej sprawie do premier Beaty Szydło, napisała Krajowa Rada Komornicza. Wyjaśnia w nim, że w prawie o 500 zł na dziecko są luki, które sprawią, że pieniądze komornicy będą mogli zajmować w świetle prawa, nie wiedząc, że zabierają świadczenie wychowawcze. W skrócie wygląda to tak, że komornik zajmując konto bankowe nie zna źródeł przelewów i przejmuje pieniądze, które się na nim pojawiają.

I dlatego KRK postanowiła zaapelować o zmianę przepisów. Do tego czasu, aby nie obawiać się o utratę 500 zł na dziecko z konta bankowego, dłużnicy powinni odbierać je z gminy w gotówce.

 

Źródło: Money.pl, Superbiz.pl, "Rzeczpospolita"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: