SuperBiz wiadomości 62 bogaczy ma tyle, co 3,5 miliarda ludzi na świecie!

62 bogaczy ma tyle, co 3,5 miliarda ludzi na świecie!

18.01.2016, godz. 14:58
dolary, portfel, dolary w portfelu
dolary, portfel, dolary w portfelu foto: Dreamstime

Aż trudno w to uwierzyć, ale 62 najbogatsze osoby na świecie mają łącznie taki majątek, jak 3,5 mld ludzi należących do biedniejszej połowy ziemskiej populacji. Tak przynajmniej wynika z raportu pozarządowej organizacji humanitarnej Oxfam. Czy można wierzyć tym danym?

O narastanie problemu światowego rozwarstwienia społecznego słyszymy od dłuższego czasu. Tak szokujących danych chyba jednak jeszcze nie było. Według Oxfamu, 62 bogaczy zgromadziło łączny majątek większy niż środki należące do biedniejszej połowy ziemskiej populacji, a 1 proc. ludzi na świecie ma łącznie większy majątek niż pozostałe 99 proc.!

ZOBACZ TEŻ: W Polsce aż o 70 proc. wzrośnie liczba dolarowych milionerów!

Oxfam podaje, że tak szybko rosnące rozwarstwienie społeczne jest zaskakujące nawet dla samych badaczy organizacji. „Różnica między nieliczną grupą najbogatszych a resztą populacji spektakularnie zwiększyła się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (2015 r. - red.)” - czytamy w raporcie Oxfamu, z którego dowiadujemy się też, że takiego wyniku spodziewano się dopiero w 2016 r.

ZOBACZ TEŻ: Walutowi dłużnicy będą mogli zapomnieć o spreadach?

Dla porównania, jeszcze pięć lat temu majątek większy niż biedniejsza połowa ludności, miało 338 osób na świecie. Spadek ich liczby do 62 faktycznie można uznać za spektakularny. Oxfam uważa, że aby zastopować proces rozwarstwienia społecznego, należałoby ukrócić funkcjonowanie tzw. rajów podatkowych. Z kolei agencja AFP wytyka Oxfamowi, że ten stosuje specyficzną metodologię, aby „podkręcić” wyniki swojego raportu. Metodologia ta polega na tym, że nie jest uwzględniane zadłużenie najbogatszych.

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: