SuperBiz wiadomości Agencja Mienia Wojskowego bez konkursów o pracę. Prezydent podpisał ustawę

Agencja Mienia Wojskowego bez konkursów o pracę. Prezydent podpisał ustawę

24.10.2016, godz. 15:00
Prezydent Andrzej Duda
foto: EAST NEWS

Prezydent Andrzej Duda jednym podpisem sprawił, że o kierownicze stanowisko w Agencji Mienia Wojskowego może starać się każdy, bez względu na wykształcenie, kompetecje oraz doświadczenie. Nowelizacja podpisana przez prezydenta znosi zasadę obsadzania kierowniczych stanowisk w AMW w drodze konkursu.

Uchwalona w październiku nowelizacja, której projekt przygotowało MON, umożliwia ministrowi powoływanie i odwoływanie prezesa, znosi też konkursy na stanowiska jego zastępców oraz dyrektorów i zastępców dyrektorów oddziałów regionalnych, których Agencja ma 10.

Zobacz także: Andrzej Duda: Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego

Podobnie ma być także w przypadku stanowisk kierowniczych w biurze prezesa, o których poprzednio ustawa nie wspominała. O tym, jakie to będą stanowiska, będzie decydował minister obrony, nadając Agencji statut określający wewnętrzną strukturę AMW.

Zmiany obejmują także kompetencje rady nadzorczej AMW; to RN - a nie minister po zasięgnięciu opinii rady - będzie udzielać prezesowi absolutorium. W razie jego nieudzielenia szef MON będzie mógł prezesa odwołać.

Ponadto AMW będzie mogła sprzedawać za granicę sprzęt wojskowy, produkty podwójnego zastosowania i uzbrojenie będące w gestii podmiotów podległych MON albo MSWiA lub przez te ministerstwa nadzorowanych.

W trakcie prac parlamentarnych PO, Nowoczesna i Kukiz'15 protestowali przeciw zmianom, przestrzegając przed dowolnością w obsadzie stanowisk przez ministra.

Obecna Agencja Mienia Wojskowego powstała 1 października ub.r. z połączenia dotychczasowych AMW i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Agencja zajmuje się sprzedażą zbędnych wojsku nieruchomości i majątku ruchomego; handlem uzbrojeniem oraz zapewnieniem żołnierzom mieszkań - administrowaniem nimi i budową nowych. Poza zbywaniem zbędnego wojsku uzbrojenia, AMW ma prawo kupować nową broń od producentów i przekazywać ją wojsku, także w celu wsparcia sojuszników.

Sprawdź też: Podatku handlowego nie ma, ale firmy i tak trzeba złożyć deklarację

Agencja Mienia Wojskowego powstała w 1996 r., rok wcześniej została powołana Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Do ubiegłego roku AMW przekazała na modernizację sił zbrojnych i służb bezpieczeństwa publicznego ponad 1,5 mld zł. W zasobach WAM było 26 tys. kwater i 10 tys. lokali w wojskowych internatach.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: