SuperBiz wiadomości Autobus hybrydowy - połączenie tradycyjnego diesla z silnikiem elektrycznym

Autobus hybrydowy - połączenie tradycyjnego diesla z silnikiem elektrycznym

24.06.2015, godz. 00:00
Autobus hybrydowy
foto: SHUTTERSTOCK

Są ciche i nie emitują do środowiska kłębów spalin. Niedługo będą juz zwyczajnym widokiem na ulicach nie tylko wielkich, ale tez mniejszych miast.

Transport publiczny odpowiada aż za ¼ trujących dymów, które zanieczyszczają powietrze naszych miast. Komisja Europejska planuje, by do 2050 roku pojazdy miejskie o silnikach konwencjonalnych (czyli niehybrydowych) całkowicie znikły z ulic. W obecnej (przeznaczonej na lata 2014-2020) perspektywie Funduszy Europejskich jednostki samorządu terytorialnego będą mogły ubiegać się o dofinansowanie zakupu m.in. pojazdów hybrydowych dla taboru komunikacji publicznej. Niskoemisyjny transport miejski finansowany będzie w ramach programów:

Infrastruktura i Środowisko, Polska Wschodnia oraz programów regionalnych. W ramach tego pierwszego pieniądze trafią na projekty zgodne ze Strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla 13 miast wojewódzkich. Nie ma pośród nich miast Polski Wschodniej (5 miast wojewódzkich), bo dla nich środki zarezerwowane w programie Polska Wschodnia. Mniejsze miasta również mogą ubiegać się o dofinansowanie, ale z programów regionalnych.

POWIĘKSZ

Wsparcie w ramach programu Infrastruktura i Środowisko będzie kierowane głównie na przedsięwzięcia rozwijające transport zbiorowy i wdrażanie niskoemisyjnej gospodarki miast. Mają one podnieść bezpieczeństwo komunikacji miejskiej, jej jakość, atrakcyjność i komfort. O dotacje mogą starać się również projekty, zakładające redukcję albo minimalizację hałasu i drgań. Właśnie zakup pojazdów z alternatywnym źródłem napędowym (elektrycznych, hybrydowych, biopaliwa, napędzanych wodorem itp.) będzie traktowany priorytetowo. Z programu „Polska Wschodnia" finansowana będzie m.in. budowa lub przebudowa sieci autobusowych, trolejbusowych i tramwajowych oraz zakupy niskoemisyjnego taboru.

W ramach programów regionalnych promowane będą alternatywne formy komunikacji w miastach oraz projekty popularyzujące korzystanie z transportu publicznego. Współfinansowany będzie też zakup autobusów spełniających wymogi europejskiego standardu emisji spalin. Dodatkowo punktowany będzie zakup autobusów napędzanych alternatywnym paliwem lub doposażenie starych pojazdów w systemy redukcji spalin.

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: