SuperBiz wiadomości Aż strach jeść lody nad polskim morzem. Sanepid ostrzega

Aż strach jeść lody nad polskim morzem. Sanepid ostrzega

28.08.2016, godz. 14:05
Lody
Lody foto: SHUTTERSTOCK

Mamy ostatni weekend wakacji. Co zrobić, kiedy na dworze żar leje się z nieba, a nasz organizm rozpaczliwie potrzebuje chłodu? Można iść na lody! Okazuje się jednak, że nad polskim morzem taka atrakcja jest bardzo ryzykowna.

Tak przynajmniej wynika z danych sanepidu, który od początku czerwca do połowy sierpnia kontrolował lodziarnie i punkty gastronomiczne działające w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Wyniki wizyty kontrolerów są druzgocące. W 30 proc. lodziarni wykryto nieprawidłowości. Lokale te znajdowały się wśród 3,5 tys. sprawdzonych przez sanepid punktów sprzedających jedzenie. Co przerażajace, w 500 lokalach normy sanitarne zostały naruszone tak drastycznie, że urzędnicy aż musieli powtarzać kontrolę, bo nie wierzyli własnym oczom! Po sprawdzeniu natychmiastowo zamknięto osiem lokali, a na ponad 620 nałożono kary w łącznej wysokości 140 tys. zł.

ZOBACZ TEŻ: Czy możesz wyjść z knajpy bez płacenia?! Omawiamy 5 restauracyjnych mitów!

Co nie spodobało się kontrolerom sanepidu? Przede wszystkim wszechobecny brud, ale też serwowanie gościom przeterminowanych towarów. Chyba najgorzej było w przypadku lodziarni, które sprzedawały lody z wkładką w postaci bakterii jelitowych. Na szczęście okazały się one niegroźne dla ludzi, ale w lodach być ich nie powinno. Znalazły się tam, bo pracownicy nie myli automatów produkujących słodki deser.

Źródło: rp.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: