SuperBiz wiadomości CETA podpisana, ale to Polacy zdecydują? Kukiz’15 chce referendum

CETA podpisana, ale to Polacy zdecydują? Kukiz’15 chce referendum

31.10.2016, godz. 12:10
Piotr Apel
Piotr Apel foto: EAST NEWS

CETA, czyli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a UE, została podpisana. Kontrowersyjny dokument wzbudza jednak bardzo wiele negatywnych emocji. Ponieważ może mieć wpływ na życie nas wszystkich, Kukiz’15 chce, byśmy o wprowadzeniu bądź odrzuceniu nowych regulacji zadecydowali w referendum.

Przeprowadzanie referendum zdecydowanie nie miało dobrej prasy od zeszłego roku, kiedy b. prezydent Bronisław Komorowski zasięgnął opinii Polaków w trzech kwestiach - JOW-ów, finansowania partii i rozstrzygania sporów podatkowych na korzyść podatnika. Frekwencja była katastrofalna - do urn poszło mniej niż 8 proc. uprawnionych do głosowania. Teraz wydaje się jednak, że pomysł partii Kukiza o przeprowadzeniu referendum ws. CETA może chwycić.

ZOBACZ TEŻ: CETA podpisana!

Z propozycją zapytania Polaków, co sądzą o nowo podpisanej umowie, wyszedł poseł Piotr Apel z klubu Kukiz’15. W Polskim Radiu 24 powiedział, że przed tym, zanim na temat CETA wypowiedzą się polscy parlamentarzyści, powinni to zrobić obywatele. Umowa z Kanadą wejdzie bowiem w życie wyłącznie, jeśli ratyfikują ją wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. Dokument wzbudza wiele wątpliwości, ponieważ, według jego przeciwników, odbiera krajom UE część suwerenności i grozi zalaniem europejskich rynków żywnością modyfikowaną genetycznie.

ZOBACZ TEŻ: Co to jest CETA?

Źródło: fakty.interia.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: