SuperBiz wiadomości Dzięki FBI twórca wirtualnej waluty trafił za kratki

Dzięki FBI twórca wirtualnej waluty trafił za kratki

09.05.2016, godz. 19:02
Twórca wirtualnej waluty trafił do więzienia
Twórca wirtualnej waluty trafił do więzienia foto: SHUTTERSTOCK

Sąd w USA skazał na 20 lat więzienia mężczyznę, który pośredniczył w handlu wirtualną walutą zanim jeszcze wymyślono Bitcoina. Użytkownicy Liberty Reserve prali brudne pieniądze.

Jak poinformowało CNN Money, Artur Budovsky został skazany na 20 lat więzienia przez amerykański sąd federalny. Wszystko przez Liberty Reserve – system służący do obrotu wirtualną walutą, który został wprowadzony na rynek w 2006 roku.

Liberty Reserve to coś więcej niż środek płatniczy. System umożliwia przesyłanie pieniędzy niemalże anonimowo, bez pośrednictwa banku. Aby wykonać przelew, wystarczy podać imię, nazwisko, datę urodzenia oraz adres e-mail. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, że dane te nie były w żaden sposób weryfikowane.

Przeczytaj również: Wiemy, kim jest twórca Bitcoina – najsłynniejszej wirtualnej waluty

W związku z podejrzeniem prania brudnych pieniędzy Liberty Reserve zainteresowało się FBI . O ile banki prowadzą oddzielne działy do weryfikacji klientów pod kątem prania brudnych pieniędzy i handlu żywym towarem (chodzi o działy Know Your Customer – poznaj swojego klienta), o tyle Liberty Reserve nie posiadało tego typu zabezpieczeń.

Należąca do Budovskiego spółka obsługiwała ok. 1 mln klientów. Jak odkryło FBI, większość z nich była zamieszana w interesy niezgodne z prawem. To głównie te osoby realizowały za pośrednictwem Liberty Reserve transakcje, których łączna liczba sięgała 12 mln rocznie. Z danych CNN Money wynika, że podczas działalności systemu w latach 2006-2013 przelewy wychodzące za pośrednictwem firmy wygenerowały zyski na poziomie 6 mld dolarów.

Może zaitneresować cię także: Skąd się wzięły pieniądze? Poznaj ich historię - od barteru do bitcoina

Artur Budovsky z pochodzenia jest Ukraińcem, jednak kiedy poślubił mieszkankę Korsyki, zrzekł się swojego obywatelstwa, aby prowadzić lewe interesy na wyspie. Uciekł na Morze Śródziemne z USA po tym, jak został skazany na 5 lat pozbawienia wolności za prowadzenie serwisu, który pośredniczył w transakcjach kupna i sprzedaży wirtualnych walut. Jednak amerykańskie władze w dalszym ciągu śledziły jego poczynania.

Po tym, jak FBI zgromadziło dowody obciążające biznesmena, Liberty Reserve zamknięto. Miało to miejsce jeszcze w 2013 roku. W 2014 r. udało się aresztować Budovskiego w Hiszpanii.

Źródło: finanse.wp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: