SuperBiz wiadomości Euro w Polsce do 2025? Bruksela ujawnia kulisy tajemniczego spotkania

Euro w Polsce do 2025? Bruksela ujawnia kulisy tajemniczego spotkania

23.05.2017, godz. 14:26
Polska i euro
Polska i euro foto: SHUTTERSTOCK

W poniedziałek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" opublikował zapis spotkania przedstawicieli Komisji Europejskiej z wybranymi eurodeputowanymi, którzy mieli powiedzieć, że wszystkie kraje UE muszą przyjąć euro do 2025 r. Dziś się od tego odcinają i tłumaczą, że to "nieporozumienie". - Zachęcamy wszystkich do tego, by przystąpili (do euro - red.) zgodnie z założeniami traktatowymi, aby się do tego przygotowywać, ale nie ma żadnych konkretnych dat - podkreśla wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis.

Kiedy euro w Polsce?
- Prawdopodobnie doszło do pewnego nieporozumienia. Omawialiśmy spełnienie warunków unii walutowo-gospodarczej do 2025 r. Pod koniec miesiąca powstanie na ten temat dokument, ale to nie oznacza, że wszystkie państwa UE do tego czasu muszą być w strefie euro - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis.

Zobacz również: Watykan kończy z walutą euro. Interweniował sam papież Franciszek

Jak zaznaczył, Komisja zdaje sobie sprawę, że nie ma konkretnych terminów przyjęcia wspólnej waluty dla państw członkowskich, które są poza strefą euro. - Oczywiście zachęcamy wszystkich do tego, by przystąpili (do euro - red.) zgodnie z założeniami traktatowymi, aby się do tego przygotowywać, ale nie ma żadnych konkretnych dat - zaznaczył wiceszef KE.

Tajne spotkanie w Strasburgu
Przypomnijmy, że w poniedziałek "FAZ" opublikował artykuł na podstawie protokołu z tajnego spotkania kilku eurodeputowanych z komisarzami odpowiedzialnymi za europejską walutę - Valdisa Dombrovskisa i Pierre'a Moscoviciego. Według gazety Komisja Europejska szuka dodatkowych źródeł finansowania strefy euro oraz chce wprowadzenia kontroli Parlamentu Europejskiego nad ministrami finansów krajów eurolandów. W tym celu padła propozycja, aby do 2025 roku wszystkie 27 państw UE (obecnie jest ich 28, ale wkrótce Wielka Brytania opuści wspólnotę - red.) przyjęło walutę euro.

Czytaj koniecznie: Produkcja filmowa, Cannes i Pitbull. Tylko u nas Doda zdradza swoje biznesowe plany [ROZMOWA]

W dokumencie KE nakreślony został cel wprowadzenia do 2025 roku we wszystkich państwach UE wspólnej waluty euro, które się do tego zobowiązały. Według rozmów wówczas unia walutowa byłaby już "dokończona". "FAZ" zwraca uwagę, że w traktatach Dania i Szwecja (podobnie jak wychodząca z UE Wielka Brytania) zastrzegły sobie prawo do nieprzyjmowania euro. Pozostałych sześć krajów - Polska, Czechy, Węgry, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria - nie spełnia kryteriów ekonomicznych, ale nie tylko. "FAZ" podkreśla, że Polska, Czechy i Węgry zdecydowanie odrzucają wejście do strefy euro, przede wszystkim z przyczyn politycznych.

 

Źródło: wnp.pl, superbiz.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: