SuperBiz wiadomości Facebook nie płacił podatków? Ściga go amerykańska skarbówka

Facebook nie płacił podatków? Ściga go amerykańska skarbówka

02.08.2016, godz. 13:56
Facebook
Facebook foto: SHUTTERSTOCK

Informatyczny gigant zaniżał swoją wartość i dzięki temu płacił niższe podatki? Takiego zdania jest amerykańska skarbówka, która chce odzyskać zaległy podatek. Może chodzić nawet o 3-5 mld zł.

Długi FB mają sięgać okresu sprzed 2010 r. Wtedy spora część firmy została przeniesiona do Irlandii, która ma bardziej przyjazny system podatkowy. Dzięki temu mogła płacić podatki na poziomie 12,5 proc., a nie 35 proc. - jak ma to miejsce w USA.

Amerykański fiskus (Internal Revenue Service - IRS) podejrzewa, że wartość tej firmy została znacznie zaniżona w trakcie wyceny (może ona budzić kontrowersje już  chociażby z powodu tego, że majątek FB miał wymiar niematerialny i obejmował m.in. dane użytkowników). W tym kontekście pojawia się firma doradcza Ernst&Young, zajmująca się tego typu usługami. Według informacji CNN amerykański urząd podatkowy ocenia, że wartość majątku została zaniżona nawet o „miliardy dolarów”.

Zobacz także: Spółka Facebook Inc. została królową parkietu

Facebook, na którego powołuje się CNN, poinformował, że nie zgadza się ze stanowiskiem IRS i złoży wniosek do Sądu Podatkowego Stanów Zjednoczonych, kwestionujący ustalenia ws. zaległego podatku.  (Internal Revenue Service - IRS),

Źródło: money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: