SuperBiz wiadomości Frank za 3,50 zł? Sprawdź, kiedy spadnie do poziomu sprzed wielkiego skoku

Frank za 3,50 zł? Sprawdź, kiedy spadnie do poziomu sprzed wielkiego skoku

31.07.2017, godz. 14:03
Frank szwajcarski
foto: SHUTTERSTOCK

To czy frank będzie nadal taniał wobec złotego, zależy od notowań euro do polskiej i szwajcarskiej waluty. Jest to jednak bardzo prawdopodobne – poinformowała „Rzeczpospolita", powołując się na opinie analityków. Kiedy może spaść do poziomu sprzed wielkiego skoku?

Za franka szwajcarskiego Polacy płacą obecnie 3,74 zł. To najmniej od połowy stycznia 2015 r., kiedy na skutek uwolnienia tej waluty przez Szwajcarski Bank Narodowy, jej kurs skoczył w ciągu paru godzin z 3,55 zł do 4,30 zł. Im wyższy mocniejszy frank, tym zadłużenie i wyższa wysokość rat osób, posiadających kredyty mieszkaniowe w helweckiej walucie. Dlatego jego osłabienie cieszy 800 tys. Polaków, którzy są w takiej sytuacji. Tylko od początku roku frank spadł w stosunku złotego o blisko 10 proc., jednak kredytobiorcy mają nadzieję, że będzie jeszcze tańszy i wróci w końcu do poziomu sprzed wielkiego skoku.

Sprawdź także: Raport: kredyty we frankach niezgodne z prawem

Część analityków cytowanych przez „Rzeczpospolitą" uważa, że jest to bardzo prawdopodobne. Przedstawiciele banku ING twierdzą, że 3,50 zł za franka szwajcarskiego będziemy płacili już w drugim kwartale tego roku. Z kolei zdaniem głównego analityka walutowego DM BOŚ Marka Rogalskiego jest o kwestia ponad roku.
– W tym roku nie spodziewam się spadku poniżej 3,70 zł, a zejście poniżej 3,50 zł to kwestia ponad roku – powiedział „Rzeczpospolitej" Marek Rogalski.

Czytaj też: Frank tani jak barszcz! Ale frankowicze nie są zadowoleni

Źródło: „Rzeczpospolita"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: