SuperBiz wiadomości Gdzie złożyć wniosek 500 zł na dziecko?

Gdzie złożyć wniosek 500 zł na dziecko?

01.03.2016, godz. 12:31
Rodzina, dzieci, rodzice
foto: EAST NEWS

Gminy, markety, domy kultury, system Emp@tia czy konto internetowe w banku - to tylko kilka z miejsc, w których będzie można złożyć od 1 kwietnia wniosek o 500 zł na dziecko. Samorządy już otrzymują pieniądze z budżetu państwa na realizację programu "Rodzina 500+".

Gminy przygotowują jak najwięcej punktów stacjonarnych, w których rodziny będą mogły złożyć dokumenty. Aby uniknąć gigantycznych kolejek chętnych po świadczenie wychowawcze, wnioski będą przyjmowane nie tylko w urzędzie gminy. - Poza wydziałami obsługi mieszkańców staramy się uruchomić przyjmowanie wniosków w placówkach oświatowych, szkołach, przedszkolach czy żłobkach - mówi w "Rzeczpospolitej" Katarzyna Pieńkowska z warszawskiego urzędu miasta.

Zobacz również: Cały wzór wniosku o 500 zł na dziecko [POBIERZ WNIOSEK]

Inne samorządy idą o krok dalej. W Katowicach wniosek na 500 zł mieszkańcy złożą też w wybranych centrach handlowych. Dla najbardziej wymagających pozostaje też droga elektroniczna - i tutaj ustawodawca daje kilka rozwiązań.

Pierwszą możliwością jest system Emp@tia, którym zarządza resort rodziny i pracy - aby z niego skorzystać trzeba uzyskać w urzędzie miasta lub oddziale ZUS tzw. profil zaufany. Obecnie trwają jeszcze prace nad usprawnieniem Emp@ti. Inną opcją jest profil zaufany ePUAP oraz portal usług elektronicznych ZUS.

Po 500 zł na dziecko będzie można też zgłosić się do banku w którym posiadamy konto internetowe. Już sześć firm oficjalnie deklaruje, że od 1 kwietnia będzie przyjmowało wnioski. Są to: PKO BP, mBank wraz Orange Finanse, BZ WBK, ING Bank Śląski oraz Alior. Co ważne, w tym przypadku wniosek będzie składany jedynie drogą elektroniczną, a nie w oddziale banku.

 

Źródło: "Rzeczpospolita"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: