SuperBiz wiadomości Google okradł polskiego naukowca? Uniwersytet Jagielloński interweniuje w USA

Google okradł polskiego naukowca? Uniwersytet Jagielloński interweniuje w USA

07.08.2017, godz. 08:40
Inteligentny smartfon Google rozpoznaje przedmioty
foto: SHUTTERSTOCK

Uniwersytet Jagielloński będzie bronił swojego pracownika i wykładowcę - dr Jarosława Dudę, któremu Google - zdaniem uczelni, bez wiedzy i pozwolenia naukowca wykorzystał jego pomysł. Rozwiązanie, z którego miało korzystać Google to tzw. kod ANS, pozwalający na kompresję danych, np. dużych plików typu wideo.

Google okradł polskiego wykładowcę z UJ?
- Uniwersytet Jagielloński będzie się domagał wycofania wniosku patentowego złożonego przez Google w Stanach Zjednoczonych, a dotyczącego rozwiązania, którego autorem jest pracownik i wykładowca uczelni dr Jarosław Duda - powiedział w piątek PAP rzecznik UJ Adrian Ochalik. Przed weekendem o sprawie poinformowało "Radio Zet".

Autorem projektu jest dr Jarosław Duda, który bezpłatnie udostępnił swój kod w Internecie. Korzystały w niego takie firmy jak Facebook czy Apple. Natomiast naukowiec nie posiadał wiedzy, jakoby jeszcze jeden gigant – Google korzystał z jego kodu bez uprzedniego wyrażenia na to zgody.

Zarówno uczelnia, jak i wykładowca uznali, że to zachowanie nieetyczne, dlatego oprotestują wniosek patentowy złożony przez Google w USA. Patent należy się bowiem profesorowi. Jak podają media, na razie koncern nie komentuje sprawy, ani trwającego procesu patentowego.

 

Zobacz również: Sensacyjne odkrycie! Rodzina Morawieckiego ma udział w powstaniu Google'a?

Sprawdź też: Najdroższe marki na świecie. Google wyprzedziło Apple

Czytaj koniecznie: Google zapłaci Unii Europejskiej rekordowo wysoką karę

 

Źródło: wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: