SuperBiz wiadomości Ikea sprzeda ponad połowę parków handlowych, również aktywa w Polsce

Ikea sprzeda ponad połowę parków handlowych, również aktywa w Polsce

20.05.2016, godz. 15:48
Ikea sprzedaje sieć sklepów sprzedaży
Ikea sprzedaje sieć sklepów sprzedaży foto: SHUTTERSTOCK

Ikea zamierza wystawić na sprzedaż 27 parków handlowych usytuowanych w Europie. Grupa posiada sieć sprzedaży nie tylko na kontynencie, ale również w USA, Azji i Australii. W grudniu ur. otworzyła pierwszy sklep w Korei Południowej.

Jak poinformował Bloomberg, Ikea planuje sprzedać parki handlowe wokół swoich sklepów na terenie Europy. Plany sprzedaży potwierdziła Josefin Thorell, rzecznik prasowa Ikei. Szwedzki gigant zamierza pozbyć się 27 nieruchomości.

Najwięcej, bo aż 12 parków handlowych, które zostaną wystawione na sprzedaż, znajduje się w Niemczech. Pozostałe obiekty są usytuowane w Polsce, Czechach, Szwecji, Finlandii, Szwajcarii i Francji. Nieoficjalne źródła podają, że w transakcjach pośredniczyć będzie firma doradcza Cushman & Wakefield.

Przeczytaj również: Tesco: kto dostanie podwyżkę, kogo czekają zwolnienia?

Jak poinformowała media Josefin Thorell, strategia Ikei przewiduje utrzymywanie wyłącznie tych nieruchomości, które umożliwiają bliską współpracę z najemcami. „Sprzedajemy te parki, które nie wpisują się w naszą wizję. Nie sprzedajemy wszystkiego" – zaznaczyła rzecznik prasowa w rozmowie, na którą powołuje się Bloomberg.

Marka Ikea jest obecna na rynku od 1943 roku. Oprócz europejskich placówek, szwedzka firma posiada odziały w USA, Azji i Australii. W całej Grupie Ikea 14% sprzedaży wygenerowały Niemcy, drugie 14% - USA, 8% - Francja, 7% - Wielka Brytania, a 5% - Włochy. W podziale na regiony, 67% przychodów ze sprzedaży Grupy pochodziło z Europy, 18% - z Ameryki, 10% - z Azji i Australii, a 5% - z Rosji.

Ikea jest największym sprzedawcą mebli na świecie. Jak wynika ze skonsolidowanego raportu finansowego, w 2015 r. zysk brutto w Grupy wyniósł 14,437 mln euro. Dla porównania, w 2014 r. było to 12,921 mln euro. Wartość wszystkich aktywów Ikei jest szacowana na 50,012 mln euro.

Źródła: bloomberg.com, ikea.com

tagi: IKEA polska
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: