SuperBiz wiadomości Ile zarabia się w Wielkiej Brytanii? Prawda o zarobkach na wyspach

Ile zarabia się w Wielkiej Brytanii? Prawda o zarobkach na wyspach

05.05.2015, godz. 17:07
Wielka Brytania flaga
foto: SE/EAST NEWS

Wyspy Brytyjskie to w ostatnich kilkunastu latach najpopularniejszy kierunek polskiej emigracji. Londyn po wejściu Polski do Unii Europejskiej nie zatrzasnął przed nami rynku pracy, kusi solidną polityką socjalną, powszechnie znanym językiem angielskim i dobrymi zarobkami w funtach. Ile zarabia się w Wielkiej Brytanii?

Statystki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że za granicami Polski przebywa obecnie ponad 2 miliony naszych rodaków. W 2013 r. na emigrację udało się dokładnie 2,2 mln Polaków. Wśród wszystkich wyjeżdżających najpopularniejszym kierunkiem okazała się Wielka Brytania. Na wyjazd do Londynu i okolic zdecdycodwało sią aż 650 tys. polskich emigrantów.

Ile dostaniesz za godzinę pracy?

Zatrudnieni legalnie pracownicy nie mogą zarabiać mniej niż określa to stawka minimalna. W Wielkiej Brytanii kwestię tę reguluje National Minimum Wage Act, czyli tzw. prawo Krajowej Płacy Minimalnej. Minimalne godzinne wynagrodzenie w Anglii wynosi: 6,50 funtów (ok. 36 zł) i obejmuje wszystkich uprawnionych do otrzymywania minimalnego wynagrodzenia zatrudnionych na terenie Zjednoczonego Królestwa – w tym imigrantów. Do 1 października 2014 r. ta stawka wynosiła niespełna 6 funtów.

Zobacz także: Pensje w Niemczech. Ile zarabia się za Odrą?

Na ogół jednak w najgorzej opłacanych sektorach – jak w sprzedaży, zarabia się 6,3 funta brutto na godzinę (ok. 35 zł) – dane według serwisu payscale.com. Niewiele więcej wyceniana jest praca magazyniera, który za godzinę otrzyma od 6,3 do nawet 8,75 funtów (od ok. 35 zł do 48 zł). Najlepiej opłacane profesje według payscale.com to iżynierowie, menadżerowie, informatycy oraz osoby pracujące w logistyce. W tym przypadku zarobki wahają się od 17 do 40 funtów na godzinę! (ok. 93-220 zł).

Londyn najbogatszy

Jeżeli chodzi o zróżnicowanie pod względem geograficznym, to najlepszym celem zarobkowym okazuje się oczywiście Londyn. Przeciętna stawka godzinowa wynosi tu ponad 10 funtów (ok. 55 zł). Tu za stolicą brytyjskiego królestwa plasuje się Bristol – 9 funtów (ok. 50 zł), i kolejno: Birmingham, Manchester i Norwich, ze stawką w wysokości ok. 8 funtów za godzinę (ok. 44 zł).

Sprawdź również: Aż dwie trzecie Polaków zarabia poniżej średniej krajowej

Średnia pensja w Wielkiej Brytanii wynosi ok. 27,000 funtów rocznie (ok. 150 tys. zł). Należy jednak pamiętać, że to wynagrodzenie brutto, które zostanie pomniejszone o podatek i składkę na ubezpiecznie społeczne. W przeliczeniu na miesiące otrzymujemy sume 2,250 funtów, czyli ponad 12 tys. zł. Przypomnijmy, że w tekście w którym opisywaliśmy zarobki u naszych zachodnich sąsiadów, padła suma średnich zarobków rzędu 3,527 euro brutto miesięcznie (ok 14 tys. zł) – dane za Statistisches Bundesamt (niemiecki odpowiednik naszego GUS-u). Nic zatem dziwnego, że oba te kraje cieszą się ogromną popularnością wśród polskich emigrantów. Dla przypomnienia polska średnia krajowa brutto to blisko 4 tys. zł.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: