SuperBiz wiadomości Ile zarabia w Polsce Ukrainiec, a ile Polak? [ZESTAWIENIE]

Ile zarabia w Polsce Ukrainiec, a ile Polak? [ZESTAWIENIE]

13.12.2016, godz. 12:30
Pracownicy z Ukrainy w Polsce
foto: SHUTTERSTOCK

54 godziny – tyle czasu, według badania NBP, pracuje średnio tygodniowo Ukrainiec w Polsce, żeby zarobić 2,1 tys. zł „na rękę". Jak wynika z danych GUS, przeciętny Polak zarabiał w kraju w analogicznym okresie niewiele więcej, bo ok. 2,3 tys. zł netto, jednak osiągał taki dochód, pracując ponad 11 godzin tygodniowo krócej.

„Średnie zarobki migrantów na poziomie 2 105 zł [netto – red.] miesięcznie są zbliżone do mediany zarobków w polskiej gospodarce, która według danych GUS wynosiła w 2014 r. brutto 3 292 zł (co daje około 2 300 zł na rękę), ale uzyskane wyniki wskazują, że aby osiągnąć taki dochód muszą oni pracować dużo więcej niż wynosi normalny etat w Polsce" – napisano w raporcie „Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce w 2015 r.", w którym zaprezentowano wyniki badania przeprowadzonego przez NBP we współpracy z Fundacją Ośrodka Badań nad Migracjami przy Uniwersytecie Warszawskim.

Ile godzin pracuje Ukrainiec, a ile Polak?
Według jego autorów Ukraińcy pracują w Polsce przeciętnie 54 godziny w tygodniu. Czas pracy różni się jednak w poszczególnych grupach migrantów. Jak się okazuje, osoby z większym doświadczeniem migracyjnym, które przybyły do Polski po raz pierwszy w 2013 r. pracują średnio 4 godziny więcej niż nowi migranci – 57 godzin tygodniowo wobec 53.

Czytaj też: Ukraińcy uratują polski ZUS przed zapaścią?

To ponad 11 godzin tygodniowo więcej niż pracuje przeciętny Polak. Jak wynika z danych Eurostatu, przy uwzględnieniu zarówno zatrudnionych na pełen etat, jak i samozatrudnionych średni czas pracy w podstawowym miejscu pracy w Polsce to 42,5 godziny.

5 mld złotych trafia na Ukrainę
Imigranci z Ukrainy wykonują najczęściej proste prace fizyczne, które nie wymagają kwalifikacji (70,7 proc.). Znajdują zatrudnienie w: gospodarstwach domowych (37,6 proc.), budownictwie i pracach remontowych (23,6 proc.) i rolnictwie (19,3 proc.). W gospodarstwach domowych zatrudniane są głównie kobiety, a do prac budowlanych mężczyźni.

Sprawdź także: Brakuje rąk do pracy, firmy chcą zatrudniać Ukraińców

„Większość zarobków Ukraińcy przekazują do swojego kraju. W 2015 r. krótkookresowo zarobili 8 mld zł, z czego 5 mld zł trafiło na Ukrainę. Najczęściej zawożą je tam osobiście, co dwa–trzy miesiące. Średnia wartość pojedynczego transferu to około 1,8 tys. zł. Pieniądze przeznaczają głównie na bieżące wydatki i poprawę sytuacji mieszkaniowej" – czytamy w raporcie.

Ile Ukraińców pracuje w Polsce?
Autorzy badania szacują, że w 2015 r. w Polsce mogło pracować mniej więcej milion obywateli Ukrainy. Z czego NBP wyciągnęło taki wniosek? 62,6 proc. migrantów podejmuje pracę w Polsce w oparciu o zarejestrowane oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, a w 2015 r. było ich 763 tys. "Mając jednak na względzie krótkookresowy charakter ich pracy, szacuje się, że jednocześnie w Polsce przebywało około 500 tys. pracowników z Ukrainy" – informuje NBP.

Źródło: NBP

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: