SuperBiz wiadomości JAK DOSTAĆ SIĘ DO WOJSKA i zostać zawodowym żołnierzem?

JAK DOSTAĆ SIĘ DO WOJSKA i zostać zawodowym żołnierzem?

07.08.2013, godz. 11:58
Amerykańscy żołnierze w Polsce
foto: MON

Chcesz dostać się do wojska jako ochotnik i rozpocząć zawodową służbę wojskową? Mówimy, jakie warunki musisz spełnić, żeby zostać zawodowym żołnierzem i na jakich uczelniach wojskowych możesz studiować, jeśli chcesz zostać oficerem.

Jeśli chcesz jako ochotnik zgłosić się do wojska i realizować w ten sposób swoje zainteresowania oraz rozwijać się zawodowo, masz kilka możliwości. Po pierwsze musisz wybrać, czy chcesz zostać żołnierzem Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, marynarki, żandarmerii czy korpusu medycznego.

Kto może na ochotnika zgłosić się do wojska? Na ochotnika do odbycia służby wojskowej może zgłosić się każdy mężczyzna i każda kobieta, którzy mają polskie obywatelstwo i wykształcenie co najmniej gimnazjalne. Osoba, która chce zostać żołnierzem, powinna posiadać także nieposzlakowaną opinię, czyli nie może być karana.

Uczelnie wojskowe. Jeśli planujesz karierę na stanowisku oficera, możesz zaplanować również studia na jednym z wojskowych uniwersytetów w kraju:

- Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie;

- Akademia Obrony Narodowej w Warszawie;

- Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie;

- Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni;

- Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu;

- Uniwersytet Medyczny w Łodzi - Wydział Wojskowo-Lekarski.

Gdzie uzyskać potrzebne informacje i dokumenty? Jeśli chcesz rozpocząć karierę wojskową, w pierwszej kolejności odwiedź właściwą dla twojego aktualnego miejsca zamieszkania (pobyt powyżej 3 miesięcy) Wojskową Komendę Uzupełnień (WKU). Zostaną ci tam udzielone wszystkie potrzebne informacje, dowiesz się jakie masz możliwości i perspektywy służby.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: