SuperBiz wiadomości Jak szukać pracy - praca dla studenta

Jak szukać pracy - praca dla studenta

25.05.2015, godz. 13:00
Jak szukać pracy
foto: SHUTTERSTOCK

Najwięcej ogłoszeń firm poszukujących pracowników znajdziemy oczywiście w Internecie, na przykład serwis OLX.pl ma ich blisko 250 tysięcy. Pracy możemy także szukać osobiście i przez znajomych.

Zacznijmy od CV. Dzięki temu dokumentowi spiszemy nie tylko nasze uprawnienia i umiejętności, ale także uzmysłowimy sobie nasze praktyczne kompetencje. To będzie klucz do poszukiwania pracy, bo pozwoli nam dokładnie odpowiadać na ogłoszenie.

Dokładnie czytaj ogłoszenie

Pracodawcy są zasypywani odpowiedziami od osób poszukujących pracy, jednak niewiele z nich ma rzeczywiście te umiejętności czy doświadczenie, na których zależy właścicielowi firmy. Nie ma więc sensu odpowiadać na ogłoszenie, gdy szukają kasjera, a my pracowaliśmy w magazynie, albo aplikować na stanowisko sekretarki, gdy nie potrafimy obsługiwać programów komputerowych wymaganych w ogłoszeniu. Jeśli jednak mamy przekonanie, że jesteśmy właśnie tą osobą, której akurat poszukują, uwypuklijmy swoje zalety w profilu zawodowym, czyli kilku zdaniach na początku CV. To może zadecydować, czy przyszły pracodawca zaprosi nas na rozmowę, czy też wrzuci nasze dokumenty do kosza.

Jeśli przyszły pracodawca prosi o CV i list motywacyjny, to je wysyłajmy. Jeśli podaje numer telefonu - wystarczy zadzwonić.

Czasami w ogłoszeniu pojawiają się także inne wymogi - np. posiadanie zaświadczenia o niekaralności czy badanie sanepidu. Pamiętajmy, że będziemy musieli te dokumenty dostarczyć.

Ważny savoir-vivre

Kiedy odpowiadamy na ogłoszenie, koniecznie w e-mailu, a także w tytule e-maila napiszmy jego numer oraz swoje imię i nazwisko. Zapiszmy sobie, dokąd wysyłamy aplikację. Bardzo złe wrażenie robi, gdy przyszły pracodawca do nas dzwoni i pyta: "Czy pani/pan odpowiadał na nasze ogłoszenie?", a kandydat odpowiada: "Wysyłam mnóstwo ogłoszeń, więc do państwa pewnie także". Lepiej być przygotowanym i odpowiedzieć np.: "Tak, wysyłałem w środę, chodzi o pracę w.".

Praca dla studenta

Studenckie życie kosztuje. Nawet jeśli nie jest się bywalcem klubów i pubów. Trzeba opłacić stancję, utrzymać się, zapłacić za książki, kserówki i Internet. Nie oszukujmy się - stypendium i kieszonkowe od rodziców to stanowczo za mało.

Jednak równie ważne jak pieniądze jest tutaj zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego, co może zaowocować w przyszłości. Dlatego warto podejmować niektóre działania nawet jako wolontariusz. Gdy skończymy studia, przyszli pracodawcy zapytają nas o doświadczenie i praktykę. Będzie bardzo źle widziane, że jej nie zdobyliśmy. Nawet jeśli podejmujemy pracę jako ulotkarz albo magazynier. W ten sposób testujemy swoje zdolności i nabywamy tzw. umiejętności miękkie, czyli obycie w kontaktach z innymi pracownikami, dobrą organizację, umiejętności pracy w zespole. Uczymy się odpowiedzialności i dyscypliny.

Studenckie zawody

Ankieter

Praca polega na wypełnianiu ankiet w badaniach rynkowych i marketingowych przez telefon lub w kontakcie osobistym. Wynagrodzenie od 8 do 15 zł brutto za godzinę.

Barman

Praca za barem, często całonocna. Stawka za godzinę od 12 zł w górę, ale dochodzą także napiwki - ok. 200 zł za noc.

Fordanserka

Taniec w klubach na zasadzie tworzenia sztucznego tłoku na parkiecie po to, aby rozkręcić imprezę lub na platformach czy barze. Wynagrodzenie średnio 150 zł netto za wieczór.

Hostessa/Promotor

Udział w działaniach promocyjnych poprzez zachęcanie do kupna lub zapoznania się z danym produktem czy usługą. Hostessy w markecie zarabiają od 8 do 20 zł za godzinę.

Korepetytor

Praca dla osób z dobrą wiedzą z zakresu wykładanego przedmiotu. Wynagrodzenie zależy od przedmiotu - od 15 zł do 150 zł za godzinę.

Merchandiser

Praca polegająca na wykładaniu towarów na półkach sklepowych i dbaniu o ich właściwą ekspozycję. Wymaga obecności w markecie kilka razy w tygodniu. Wynagrodzenie: 1,5-2 tys. zł brutto.

Opiekunka

Opieka nad dziećmi w przypadku studentów zazwyczaj dotyczy wieczorów i weekendów. Średnie wynagrodzenie to 10-12 zł netto za godzinę.

Petsitter

Karmienie i wyprowadzanie czworonoga na spacer. Stawki między 5 a 25 zł netto za godzinę, ale taka opieka trwa zazwyczaj tylko 1-2 godziny.

Ulotkarz

Praca dla osób, którym niestraszny mróz, deszcz czy upał. Rozdawanie ulotek trwa maksymalnie cztery godziny, a stawki wahają się od 20 do 50 zł netto za dzień.

Tajemniczy klient

Praca polega na przeprowadzaniu tzw. testowych zakupów, podczas których szczegółowo oceniana jest m.in. obsługa, wygląd sklepu, towar i jego jakość. Tajemniczym klientem można zostać poprzez rejestrację na stronie firmy i wypełnienie formularza. Zarobić można 50-70 zł netto za jeden audyt.

Tester gier

Praca polega na testowaniu przedpremierowych wersji gier i zgłaszaniu błędów. Wynagrodzenie miesięczne wynosi 2-3 tys. zł brutto.

Rozbieracz

Praca w zakładach mięsnych przy rozbiorze mięsa na części. Zarobki średnio 3 tys. zł brutto na miesiąc.

SZUKAJ PRACY W SWOJEJ OKOLICY

Szukając pracy np. w serwisie OLX.pl, możemy korzystać także z bardzo wygodnej aplikacji mobilnej. Ma ona niezwykle przydatną funkcję – geolokacji. Aplikacja rozpoznaje nasze położenie i pokazuje nam oferty pracy tylko w naszej najbliższej okolicy. Dzięki temu nie musimy przeglądać ogłoszeń z całej Polski, by trafić na te, o które nam chodzi. Aplikacja pozwala nie tylko wyszukiwać i zamieszczać ogłoszenia, ale korzystając z naszego smartfona możemy na nie również odpowiadać.

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: