SuperBiz wiadomości Jak wybrać białą kiełbasę

Jak wybrać białą kiełbasę

20.03.2016, godz. 13:42
Biała kiełbasa
Biała kiełbasa foto: SHUTTERSTOCK

Biała kiełbasa to typowo wielkanocny produkt. Prawdziwy świąteczny przysmak powinien mieć ciemny kolor, dużo mięsa i aromatyczny smak. Czy taką kiełbasę kupisz w hipermarkecie?

Tradycyjna kiełbasa biała wytwarzana jest z mięsa wieprzowego, niekiedy z dodatkiem mięsa wołowego. Mięso wtłaczane jest w naturalne jelito wieprzowe. Prawdziwa biała kiełbasa doprawiana jest naturalnymi przyprawami: majerankiem, czosnkiem i pieprzem. Niestety coraz częściej rzeźnicy produkujący na dużą skalę odchodzą od tej tradycyjnej receptury, zastępując prawdziwe zioła ekstraktami i chemicznymi polepszaczami smaku. Powód? Majeranek sprawia, że kiełbasa ma ciemny kolor, a tego rzekomo nie lubią konsumenci.

Zobacz: Wielkanoc kosztuje 400 zł

Choć biała kiełbasa powinna mieć w składzie wyłącznie mięso i przyprawy, to w produktach masowej produkcji nie brakuje innych chemicznych składników. Oto skład przykładowej białej kiełbasy wytwarzanej na szeroką skalę:

- mięso wieprzowe (71%), woda, tłuszcz wieprzowy, sól, przyprawy i ekstrakty przypraw, glukoza, białko sojowe, błonnik pszenny, stabilizatory (E451, E452), przeciwutleniacze (E316, E330), regulatory kwasowości (E262, E331), aromat, substancja konserwująca (E250).


Przykładowe ceny kiełbasy białej, wieprzowej, surowej:
Tesco: 7,99 zł za kg
Biedronka: 8,98 zł za kg
Lidl:  8,98 zł za kg
Alma: 11,49 zł za kg
Auchan (auchandirect.pl): 18,32 zł za kg

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: