SuperBiz wiadomości Jeśli jutro nie złożysz wniosku o 500 zł na dziecko, nie dostaniesz szybko pieniędzy. Urzędnicy odpowiadają

Jeśli jutro nie złożysz wniosku o 500 zł na dziecko, nie dostaniesz szybko pieniędzy. Urzędnicy odpowiadają

31.03.2016, godz. 14:40
Biuro interesantów, dowody osobiste, urząd
foto: Super Express

Polskie rodziny czekały na 500 zł na dziecko cztery miesiące dłużej niż politycy PiS obiecywali w kampanii i nie mogą się doczekać wypłaty nowego świadczenia wychowawczego. Czy wniosek złożony 1 kwietnia gwarantuje szybsze otrzymanie pieniędzy?

Wnioski, które można pobrać poniżej, należy składać od 1 kwietnia tego roku w formie papierowej w gminie, w której mieszkamy (np. ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce organizacyjnej wyznaczonej przez gminę), a także za pośrednictwem Poczty Polskiej. Dokumenty można również wysłać drogą elektroniczną w systemie ePUAP, za pomocą portalu Emp@tia (empatia.mrpips.gov.pl), PUE ZUS oraz poprzez internetowe konto bankowe. Wydawanie i przyjmowanie wniosków jest bezpłatne.

500 ZŁ NA DZIECKO - WNIOSEK

WNIOSEK W PDF

WNIOSEK W WORDZIE

Programem "Rodzina 500+" objętych będzie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,7 mln dzieci. Przy tak dużej liczbie świadczeniobiorców, resort obawia się o zakorkowanie się systemu i problemów z wypłacaniem pieniędzy.

- Jeżeli nawet złoży się wniosek pod koniec kwietnia albo na początku maja, bądź nawet w czerwcu, to dostanie się pieniądze z wyrównaniem - zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. - Apelujemy żeby to nie była nawałnica osób składających wnioski, ale ja jestem przekonana, że samorządy mają tą świadomość i obawę żebyśmy wszyscy w tym samym dniu nie składali wniosku i prowadzą akcję informacyjną - dodała.

Zobacz koniecznie: Jak bez błędów wypełnić wniosek o świadczenie rodzinne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało lakonicznie na pytanie Superbiz.pl o system wypłat 500 zł. Usłyszeliśmy, że za kolejność wypłat pieniędzy odpowiedzialne będą samorządy. Zatem zapytaliśmy w warszawskim ratuszu czy istnieje mechanizm wypłat i czy opłaca się 1 kwietnia stać w kolejkach w urzędach ze złożeniem wniosku?

- Przyjmowane dokumenty od rodzin będą rozpatrywane w kolejności złożenia - wyjaśnia nam Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta St. Warszawy. Dodaje jednak, że w samej Warszawie programem "Rodzina 500+" objętych jest 150 tys. dzieci i ustawowo samorządy mają trzy miesiące aby zacząć wydawać świadczenie. - Będziemy jednak robić wszystko co w naszej mocy, aby rodziny dostały te pieniądze jak najszybciej - stwierdza rzecznik.

Milczarczyk zwraca też uwagę na to, że niewiadomą jest funkcjonowanie rządowego serwisu internetowego Emp@tia (empatia.mrpips.gov.pl), za pomocą którego również będzie można składać wnioski. W jego opinii przez pierwsze tygodnie system będzie się "docierał".

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: