SuperBiz wiadomości Już jest nowy projekt dot. opłaty abonamentowej! Wiceminister kultury o abonamencie RTV

Już jest nowy projekt dot. opłaty abonamentowej! Wiceminister kultury o abonamencie RTV

13.07.2017, godz. 10:19
Abonament RTV
Abonament RTV foto: SHUTTERSTOCK

Paweł Lewandowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego potwierdził, że nowy projekt ustawy wprowadzającej system poboru opłaty abonamentowej już powstał. „Składka będzie odprowadzana co miesiąc podobnie jak to jest obecnie w przypadku składki zdrowotnej. Taki jest plan" – powiedział minister.

Ostatnio pisaliśmy o tym, że prace nad projektem ustawy abonamentowej dobiegają końca. Teraz resort kultury potwierdził, że nowy projekt ustawy nakładającej na telewidzów obowiązek płacenia daniny został przygotowany. MKiDN wycofało się z pomysłu podatku od odbiorników telewizyjnych, ale wyciąga asa z rękawa – powszechną opłatę abonamentową.

- Projekt dotyczący systemowych zmian poboru opłaty abonamentowej jest już gotowy. W ciągu kilku najbliższych tygodni okaże się, czy będzie on wymagał notyfikacji w Komisji Europejskiej – poinformował wiceminister kultury, Paweł Lewandowski.

ZOBACZ: PiS się nie poddaje. Zupełnie nowy abonament RTV od 2019 r.! Co się zmieni?

Kolejna wersja projektu ustawy normującej zasady poboru abonamentu RTV zakłada, że opłata abonamentowa będzie doliczana co miesiąc do składki PIT lub KRUS, w zależności od tego, w jakiej formie rozlicza się płatnik. Składki telewidzów mają trafiać do funduszu zarządzanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. To ona będzie decydować, jakie środki zostaną przekazane publicznemu radiu i telewizji.

Dokładna stawka opłaty abonamentowej nie jest jeszcze znana, ale już teraz wiadomo, że jej wartość będzie mieściła się w przedziale 6 – 8 zł miesięcznie. - W ramach pomocy publicznej, a za taką Unia uważa abonament radiowo-telewizyjny, możemy udzielić wszystkim państwowym mediom wsparcia nieprzekraczającego 3 mld zł rocznie. W związku z tym musimy ustalić stawkę na takim poziomie, żeby suma wpłat nie przekroczyła tej wartości – tłumaczył minister Lewandowski.

CZYTAJ: Nowy abonament miał obowiązywać już od 2018 r.!

Resort kultury zakłada, że nowa ustawa abonamentowa zacznie obowiązywać od 2019 roku. Jednak zanim wejdzie w życie, musi uzyskać aprobatę KE. - Projekt dotyczący systemowych zmian poboru opłaty abonamentowej jest już gotowy. W ciągu kilku najbliższych tygodni okaże się, czy będzie on wymagał notyfikacji w Komisji Europejskiej – mówił Lewandowski. Przed wejściem w życie ustawy „PIT-KRUS" telewidzowie mają dostosować się do tzw. ustawy abonamentowej, a więc tej wersji ustawy, nad którą w chwili obecnej pracuje Sejm. Oznacza to, że Poczta Polska będzie mogła żądać od operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych podania danych klientów w celu ustalenia obowiązku rejestracji odbiornika telewizyjnego.

Zgodnie z założeniami projektu MKiDN osoby, które w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy zarejestrują niezarejestrowany odbiornik i zapłacą abonament RTV za minimum 6 miesięcy z góry, będą mogły liczyć na abolicję. Projekt zakłada też, że nie będzie można wszcząć przeciwko nim postępowania egzekucyjnego, które miałoby na celu wyegzekwowanie zaległości za okres, kiedy ustawa jeszcze nie obowiązywała.

Oprac. na podst. biznes.onet.pl, superbiz.se.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: