SuperBiz wiadomości Kolejna dostawa gazu z Kataru do gazoportu w Świnoujściu

Kolejna dostawa gazu z Kataru do gazoportu w Świnoujściu

08.08.2016, godz. 11:42
dostawa gazu.
foto: Super Express

Świnoujski gazoport im. Lech Kaczyńskiego przyjął już szósty metanowiec z dostawą skroplonego gazu ziemnego. Tym razem katarska jednostka jednostka Al Gattara przetransportowała ok. 211 tysięcy metrów sześciennych skroplonego gazu.

W niedzielę miała miejsce szósta już dostawa gazu z Kataru do polskiego Terminalu LNG. Potężny metanowiec (statek o długości 315 metrów i szerokości 50 metrów).

Zobacz również: Gigantyczne złoża bursztynu pod Mierzeją Wiślaną. Rząd ma tajne dane

- Statki wpływające do gazoportu stały się nie lada atrakcją w świnoujskim kurorcie – mówi w serwisie rynekinfrastruktury.pl Piotr Piwowarczyk, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. Doskonale je widać z falochronu zachodniego, który zlokalizowany jest przy głównej części plaży, czyli na wyspie Uznam. Pasjonaci marynistyki obserwują je też ze świnoujskiej latarni morskiej – najwyższej na polskim wybrzeżu, skąd rozciąga się piękny widok na Terminal LNG i niemalże całą Zatokę Pomorską – dodaje.

Dostarczony surowiec jest najpierw regazyfikowany, czyli poddawany procesowi zmiany stanu skupienia z płynnej na lotną, a następnie przekazany do krajowego systemu przesyłowego w ilości ponad 126 mln metrów sześc. naturalnego gazu ziemnego. Gaz po sprawdzeniu na stacji pomiarowej kierowany jest  bezpośrednio do gazociągu  Świnoujście-Szczecin, skąd następnie jest przesyłany do pozostałej infrastruktury przesyłowej Gaz-System i dalej do klientów.

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: