SuperBiz wiadomości Koniec Loterii Wizowej? Dla 50 tys. osób rocznie to szansa na stały pobyt w USA

Koniec Loterii Wizowej? Dla 50 tys. osób rocznie to szansa na stały pobyt w USA

15.03.2017, godz. 16:58
USA, flaga, Stany Zjednoczone
foto: EAST NEWS

Administracja Donalda Trumpa rozważa pomysł likwidacji Loterii Wizowej DV – wynika z nieoficjalnych ustaleń RMF24. Dzięki losowaniu w ramach Program Loterii Wizowej DV, każdego roku 50 tys. osób dostaje możliwość otrzymania tzw. zielonej karty, która uprawnia do legalnego pobytu i pracy zarobkowej w Stanach Zjednoczonych.

Każdego dnia przed Ambasadą Amerykańską w Warszawie ustawiają się kolejki. Stoją w nich osoby, które ubiegają się o wizę do USA. Niektórym z nich nadzieję na wyjazd do Stanów Zjednoczonych daje Program Loterii Wizowej DV. Każdego roku zostaje wylosowanych 50 tys. uczestników programu. Nagrodą jest Karta Stałego Rezydenta USA, tzw. zielona karta. Aby ją dostać, każda wytypowana w Loterii Wizowej DV osoba musi spełnić warunki programu i wymogi prawa imigracyjnego Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także: Fortuna Donalda Trumpa. Zobacz, jego najdroższe nieruchomości [GALERIA]

Nabór zgłoszeń do loterii wizowej DV-2018 trwał od 4 października 2016 r. do 7 listopada 2016 roku. Chętni do wyjazdu za Ocean mogli wypełnić odpowiedni formularz na stronie dvlottery.state.gov. Jednak nie wiadomo jeszcze, czy amerykański Departament Stanu ogłosi kolejną edycję loterii. Powinno to nastąpić jesienią br., chociaż antyimigracyjna polityka Donalda Trumpa budzi coraz większe wątpliwości. 15 marca br. rmf24.pl poinformowało, że administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych bierze pod uwagę rezygnację z loterii. „Sygnały w tej sprawie dotarły już do waszyngtońskich dyplomatów" – pisze serwis. Wyniki zeszłorocznej loterii wizowej poznamy w maju, ale zwycięzców czeka dokładna kontrola.

Może cię zaitneresować: Donald Trump rezygnuje z działalności biznesowej! Komu przekaże fortunę?

W ramach Programu Loterii Wizowej DV co roku 50 tys. obywateli państw o niskim wskaźniku imigracji do Stanów Zjednoczonych otrzymuje wizy na pobyt stały w USA. Osoby, które mogą wnioskować o przyznanie wizy loteryjnej, muszą mieszkać w jednym z sześciu regionów geograficznych, które zostają wyłonione w oparciu o wskaźnik imigracji z ostatnich pięciu lat. Więcej wiz przydziela się kandydatom z tych regionów, z których pochodzi mniej imigrantów. Loteria powstała w 1993 roku. Polska uczestniczy w programie od 2013 roku. Wcześniej była z niego wykluczona przez Departament Bezpieczeństwa Narodowego (DHS) ze względu na dużą liczbę Polaków imigrujących do USA. Kraj nie kwalifikuje się do programu, jeżeli w okresie pięciu lat poprzedzających loterię liczba nowych, pochodzących z niego imigrantów, przekroczyła 50 tys. osób.

Oprac. na podst. pl.usembassy.gov, loteria-wizowa.pl, rmf24.pl, rp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: