SuperBiz wiadomości Macierewicz: Pierwsze dwa śmigłowce dla polskiej armii mają być w marcu

Macierewicz: Pierwsze dwa śmigłowce dla polskiej armii mają być w marcu

09.02.2017, godz. 20:03
To wojsko doprowadziło do katastrofy. Macierewicz przyznał jej rację? Zpłacił
Antoni Macierewicz foto: Andrzej Lange/Super Express

Antoni Macierewicz zapowiedział, że dostawa pierwszych nowych śmigłowców dla wojska nastąpi najpóźniej w marcu 2017 roku.

18 stycznia szef MON mówił o tym, że w tym roku zostanie zakupionych 16 śmigłowców dla wojska. Pierwsze dwa miały trafić do nas ma przełomie stycznia i lutego. Zapytany przez dziennikarzy o ten termin na konferencji w zbrojeniowej spółce PCO S.A Macierewicz odpowiedział, że śmigłowce trafią do Polski najpóźniej w marcu. Jako powód opóźnienia podał kwestie formalne, a konkretnie konieczność dostosowania klauzul dotyczących tajemnicy USA i Polski.
O czym jeszcze mówił Antoni Macierewicz w PCO S.A? O zamiarze kupowania sprzętu wojskowego w Polsce. - My nie chcemy kupować wszędzie na świecie, chcemy kupować w Radomiu, Tarnowie, w polskich zakładach. Ale polskie zakłady muszą te produkty dostarczać w odpowiedniej ilości i o odpowiedniej jakości i jeszcze w odpowiednim czasie, za odpowiednią cenę - mówił szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Sprzęt dla WOT
Antoni Macierewicz sporo uwagi poświęcił także o uzbrojeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Mówił przede wszystkim o broni osobistej i noktowizorach, z racji tego żołnierze WOT przez pierwszych 12 miesięcy będą szkoleni indywidualnie z podstaw walki i przetrwania na polu walki. A także o zakupie 1,5 tys. przenośnych zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Piorun.
Prezes PCO zapewnił, że, podobnie jak PGZ, jego firma jest gotowa wyposażyć WOT w oczekiwany sprzęt.

Nowy system dowodzenia
Minister Obrony Narodowej zapytany został także o to, kiedy - zapowiadany przez MON projekt zmiany systemu dowodzenia Wojskiem Polskim - zostanie opublikowany.
- Wierzę głęboko, że w marcu państwo będziecie mogli ten projekt otrzymać.
Bardzo bym chciał, żeby jeszcze przed wakacjami rozumianymi tradycyjnie, przed wakacjami sejmowymi ta ustawa weszła w życie – powiedział Antoni Macierewicz.

źródło: tvn24bis.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: