SuperBiz wiadomości Macierewicz stworzy narodowego operatora komórkowego? Kupił w imieniu Skarbu Państwa spółkę telekomunikacyjną

Macierewicz stworzy narodowego operatora komórkowego? Kupił w imieniu Skarbu Państwa spółkę telekomunikacyjną

30.03.2017, godz. 15:06
Wojsko wstrzymuje ruch dla pana Macierewicza
Antoni Macierewicz foto: Andrzej Lange/Super Express

Polska Grupa Energetyczna podpisała umowę na sprzedaż 100 proc. akcji Exatela. Nowym nabywcą firmy został Skarb Państwa, w imieniu którego umowę na 368,5 mln zł podpisał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który chce stworzyć Narodowego Operatora Sieci.

PGE o transakcji poinformowała w informacji przekazanej w środę po południu. Już na początku marca PGE podała, że liczy na realizację sprzedaży Exatela najpóźniej w drugim kwartale 2017 r.

Zobacz również: Macierewicz przejmie nadzór nad spółkami? Za brak zgody kary finansowe i więzienie

- Podpisanie tej umowy otwiera nowy rozdział w historii Exatela. Ten krok przybliża państwo do odbudowy własnych kompetencji telekomunikacyjnych i stworzenia Narodowego Operatora Sieci Strategicznych. To także krok w stronę zapewnienia cybersuwerenności naszego kraju - podkreśla Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes zarządu Exatel SA.

Exatel jest operatorem telekomunikacyjnym, dostarczającym rozwiązania dla biznesu i administracji publicznej. Prezes Exatelu Nikodem Bończa Tomaszewski zapewnia, że to krok w stronę odbudowy przez Polskę własnych kompetencji telekomunikacyjnych i stworzenia Narodowego Operatora Sieci Strategicznych.

Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi około 40 proc., natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej około 26 proc. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Pieniądze ze sprzedaży Exatela mogą posłużyć PGE na inwestycje w energetyce. PGE jest inwestorem spółki Polska Grupa Górnicza, która w najbliższych dniach ma przejąć bliski bankructwa Katowicki Holding Węglowy. W środę wieczorem zarząd PGE poinformował, że PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., spółka zależna od PGE, podjęła decyzję dotyczącą dokapitalizowania Polskiej Grupy Górniczej w kwocie 100 mln zł.

 

Źródło: Money.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: