SuperBiz wiadomości Masz konto w Alior Banku? Uważaj na zawirusowane wiadomości!

Masz konto w Alior Banku? Uważaj na zawirusowane wiadomości!

21.04.2017, godz. 10:23
Zwolnienia w Alior Banku
foto: EAST NEWS

Internetowi oszuści nie próżnują. Wygląda na to, że ich ofiarą padł kolejny bank, tym razem mowa o Aliorze. Internauci skarżą się, że otrzymują tajemnicze maile z plikiem zawierającym wirus. Bank prosi o zgłaszanie takich wiadomości. Jeśli wasi znajomi są klientami Aliora, koniecznie ich ostrzeżcie!

Wygląda na to, że oszuści wysyłają wiadomości „na ślepo”, licząc na to, że ich odbiorca jest w Aliorze. Maile z wirusem otrzymują bowiem zarówno klienci tego banku, jak i osoby nigdy z nim niezwiązane. „Na moją skrzynkę mailową przyszła dziś (rzekomo) z Alior Bank wiadomość z... harmonogramem spłaty kredytu i hasłem do pliku. Problem w tym, że akurat z tym bankiem nigdy nie miałam do czynienia, a już na pewno nie przypominam sobie sytuacji zaciągania jakiegokolwiek kredytu. Mam podejrzenia co do samego załącznika (wirus?)” - pisze na przykład jedna z użytkowniczek Facebooka na profilu Aliora. Rzecz jasna, łatwiej w podstęp hakerów uwierzą ci, którzy konto w Aliorze mają.

ZOBACZ TEŻ: Oszuści wyłudzają pieniądze od księży

Przed zawirusowanymi wiadomościami ostrzega również na Twitterze Przemysław Łuszczki, członek Nowoczesnej:

Jeśli więc otrzymaliście maila z adresu harmonogram@alior.pl, nie otwierajcie załącznika, bo kryje się w nim wirus! Mail ten nie pochodzi z Aliora, ktoś podszywa się pod bank. O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy rzecznika Alior Banku – na odpowiedź czekamy, a, kiedy tylko się pojawi, zaktualizujemy niniejszy tekst.

ZOBACZ TEŻ: PKO BP ostrzega: Oszuści wyłudzają pieniądze metodą "na znajomego" na Facebooku

Tymczasem administrator profilu Aliora na Facebooku wyjaśnia: „Maile z banku zawsze opatrzone są prawidłowym podpisem cyfrowym. W przypadku otrzymania tego typu wiadomości, sugerujemy jej nieotwieranie i natychmiastowe skasowanie – niestety, może to być wysłany przez oszustów wirus. W celu pełnej weryfikacji podejrzanej wiadomości, prosimy o przesłanie jej w formie zgłoszenia na adres kontakt@alior.pl. Nasi konsultanci zajmą się sprawą i wrócą z informacją”.

AKTUALIZACJA: Komentarz Juliana Krzyżanowskiego, rzecznika Alior Banku:

Sprawa jest nam znana od wczoraj (20 IV) - trwa akcja phishingowa, w ramach której przestępcy wysyłają na skrzynki użytkowników wiadomości e-mail podszywające się pod Alior Bank. Wiadomości te zawierają zaszyfrowany załącznik, do którego hasło podawane jest w treści wiadomości. Potwierdzam, opisany na Twitterze e-mail z pewnością nie był wysłany przez Alior Bank. Alior Bank nigdy nie wysyła hasła do załącznika w treści wiadomości. Bank już podjął stosowne działania, aby ostrzec Klientów. W przypadku otrzymania takiej wiadomości sugerujemy, aby jej nie otwierać i natychmiast skasować.

Jeżeli załącznik został rozpakowany:
- nie zalecamy korzystania z tego urządzenia do logowania się do jakiegokolwiek systemu bankowości elektronicznej;
- jedyną skuteczną metodą usunięcia złośliwego oprogramowania jest ponowna instalacja systemu operacyjnego;
- zalecamy również zmianę haseł do wszystkich wykorzystywanych aplikacjach internetowych (systemy bankowości, poczta elektroniczna, portale społecznościowe itp.) z wykorzystaniem innego urządzenia.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: