SuperBiz wiadomości MF ostrzega: uwaga na strony ze wstępnie wypełnionymi PIT-ami

MF ostrzega: uwaga na strony ze wstępnie wypełnionymi PIT-ami

12.04.2016, godz. 13:54
KOMPUTER TELEFON TABLET
foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Finansów ostrzega przed firmami, które uruchamiają na swoich stronach internetowych usługi określane jako usługi "wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego". Resort bierze dopowiedzialność tylko za rozliczenia dokonywane za pomocą oficjalnych serwisów.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe to usługa, z której mogą korzystać osoby rozliczające się z fiskusem za pomocą PIT-37 i PIT-38. Po raz pierwszy Ministerstwo Finansów uruchomiło ją w ubiegłym roku. W tym roku ruszyła 18 marca.

"Ministerstwo Finansów informuje, że usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego [PFR] PIT-37 i [PFR] PIT-38 za rok 2015, przygotowana przez Ministerstwo Finansów, udostępniona jest wyłącznie na stronie Portalu Podatkowego (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl, ppuslugi.mf.gov.pl)" – czytamy w komunikacie umieszczonym na oficjalnej stronie internetowej resortu.

Okazuje się, że pojawiły się firmy, które na swoich stronach oferują usługi, które nazwywają "usługą wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego".

Zobacz także: Kto i kiedy może odliczyć ulgę internetową? [WIDEO]

Resort podkreśla, że osoby korzystające z nich robią to na własne ryzyko. "Ministerstwo Finansów nie bierze żadnej odpowiedzialności za błędy wynikające z użycia takich usług, ani za ochronę przekazywanych w nich danych" – czytamy.

Usługa Wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return)  polega na udostępnieniu podatnikom propozycji rozliczenia rocznego – w tym roku jest to PIT-37 i PIT-38 za rok 2015.

Wstępnie wypełnione zeznanie w 2016 r. [PFR] PIT-37 adresowane jest do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które zobowiązane są do rozliczenia rocznego za 2015 r. na formularzu PIT-37. Usługa dostępna jest zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem. Istnieje także możliwość rozliczenia jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

Czytaj również: 1 procent: do kogo trafią nasze pieniądze i kto dostanie najwięcej

Natomiast Wstępnie wypełnione zeznanie [PFR] PIT-38 za rok 2015 skierowane jest do osób fizycznych, które w roku 2015 r. uzyskały przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze sprzedaży akcji).

Aby pobrać i wysłać zeznanie podatkowe należy przygotować następujące dane:  
- identyfikator podatkowy – PESEL/NIP,
- imię i nazwisko,
- datę urodzenia,
- kwotę przychodu za 2015 r. niezbędną do pobrania PFR (dla [PFR] PIT-37 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A; dla [PFR] PIT-38 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-8C),
- kwotę przychodu za 2014 r. – niezbędną do podpisania zeznania.
- adres e-mail – na który dostaniemy "kod autoryzujący" pozwalający na odszukanie zeznania w systemie i pobranie UPO.

Może Cię zainteresować: Jak wyliczyć koszty uzyskania przychodu? [WIDEO]

Potwierdzeniem złożenia rozliczenia rocznego PIT-37, PIT-38 jest wyłącznie Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi dowód poprawnego złożenia zeznania w formie elektronicznej.   

Wprowadzenie usługi PFR nie oznacza oczywiście, że Ministerstwo Finansowów wycofuje się z dotychczasowego systemu rozliczeń przez internet – za pomocą systemu e-Deklaracje.

Źródło: Ministerstwo Finansów, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: