SuperBiz wiadomości Mieszkanie Plus: pierwsza umowa inwestycyjna podpisana

Mieszkanie Plus: pierwsza umowa inwestycyjna podpisana

12.12.2016, godz. 16:12
Podpisano pierwszą umowę inwestycyjną w programie Mieszkanie Plus
foto: SHUTTERSTOCK

12 grudnia (poniedziałek) podczas ogólnopolskiej konferencji „Mieszkanie plus w samorządach. Od intencji do inwestycji", została podpisana pierwsza umowa inwestycyjna w ramach programu „Mieszkanie Plus". Zgodnie z umową niebawem rozpocznie się realizacja inwestycji w Białej Podlaskiej. Jak zapowiedział wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak, pod budowę nieruchomości mieszkaniowych przeznaczono 180 ha gruntów.

Program Mieszkanie Plus zyskuje na popularności. Przystąpiły do niego kolejne samorządy. Jak powiedział prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz podczas konferencji, w ciągu trzech miesięcy do programu dołączyło 56 samorządów, co oznacza, że w ramach „Mieszkania Plus" można wybudować ok. 15 tys. mieszkań.

W trakcie konferencji została także zawarta Koalicja Mieszkanie Plus. Ma ona zajmować się promocją dobrych praktyk na rynku nieruchomości i pozyskiwaniem finansowania pod nowe inwestycje, a także będzie dążyć do przezwyciężania barier prawnych i wdrażania dobrych technologii, które bazują m.in. na polskich innowacjach. Funduszami przeznaczonymi na inwestycje w ramach rządowego programu zarządza BGK Nieruchomości S.A. Spółka wchodzi w skład Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Zobacz także: Ruszył program „Mieszkanie plus”. Inaugurowano go w Katowicach

W ramach programu Mieszkanie Plus można wyodrębnić trzy obszary:
- budowę tanich mieszkań na wynajem na terenach Skarbu Państwa w ramach Narodowego Funduszu Mieszkaniowego,
- utworzenie tzw. indywidualnych kont mieszkaniowych, w ramach których będzie można oszczędzać na własne „M",
- wspieranie budownictwa społecznego.

- Zakładamy różne instrumenty finansowe i legislacyjne, które mają zwiększyć skłonność samorządów do wejścia w ten program – podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas swojego wystąpienia. (...) – Do nadrobienia mamy nie tylko 50 lat komunizmu, ale również dalece niedoskonały model rynku mieszkaniowego lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych – podsumował.

Oprac. na podst. biznes.onet.pl, money.pl, polskieradio.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: