SuperBiz wiadomości Minimalna stawka za godzinę pracy uchwalona. Większość posłów była na „tak”

Minimalna stawka za godzinę pracy uchwalona. Większość posłów była na „tak”

07.07.2016, godz. 13:24
Ochroniarz
Ochroniarz foto: SHUTTERSTOCK

Sejm przyjął ustawę o minimalnej stawce godzinowej za pracę na umowę-zlecenie i w ramach samozatrudnienia. Po waloryzacji w 2017 r. wyniesie ona ok. 13 zł za godzinę.

Minimalna stawka obejmie osoby zatrudnione na umowę-zlecenie oraz samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Nowe przepisy mają mieć zastosowanie do wszystkich umów-zleceń, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia – wg stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp. Nowe przepisy nie obejmą tych zleceniobiorców, którzy samodzielnie ustalają miejsce i czas realizacji zadań, a ich wynagrodzenie zależy od osiągniętego rezultatu. W ustawie wykreślono też zmniejszenie kwoty minimalnego wynagrodzenia do 80 proc. dla młodych pracowników.

Czytaj również: Pracownica ochrony marketu wygrała w sądzie z nieuczciwym pracodawcą!

Zgodnie z ustawą minimalna stawka będzie wynosiła 12 zł brutto za godzinę. Jej wysokość została jednak powiązana z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, a to oznacza, że każdorazowo po jego wzorście będzie waloryzowana. Ponieważ wszystko wskazuje na to, że w w 2017 r. będzie obowiązywała nowa kwota wynagrodzenia minimalnego (2 tys. zł brutto), również stawka minimalna zostanie zwaloryzowana i od dnia wejścia w życie większości nowych przepisów (czyli od 1 stycznia 2017 r.). będzie wynosiła 13 zł za godzinę.

Zobacz także: Stawka minimalna 12 zł: co trzeba wiedzieć o projekcie? [ODPOWIADAMY]

Przyjęta przez Sejm ustawa przewiduje również zwiększenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy, która ma pilnować przestrzegania nowych przepisów przez pracodawców. Za ich nieprzestrzeganie grozi im grzywna w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podczas debaty sejmowej nad ustawą tłumaczyła, że dokument ten „kończy czas patologii”. Za przyjęciem ustawy głosowało 380 posłów, 47 było przeciwko, a 14 wstrzymało się od głosu. 

Źródło: PAP, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: