SuperBiz wiadomości Morawiecki w Londynie: do Polski może wrócić kilkaset tysięcy osób

Morawiecki w Londynie: do Polski może wrócić kilkaset tysięcy osób

01.09.2016, godz. 18:28
Morawiecki w Londynie
foto: Super Express

1 września, podczas wizyty w Londynie, wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska aspiruje do tego, aby stać się łącznikiem między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Jak zaznaczył, nie ma równie dużego państwa członkowskiego spoza strefy euro. Minister rozwoju wyraził nadzieję, że Polacy wrócą do kraju.

W ramach wizyty minister spotkał się z Liamem Foxem – ministrem ds. handlu międzynarodowego. Fox jest jednym z trzech polityków, którzy odgrywają kluczową rolę w procesie wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE w rządzie Theresy May. Mateusz Morawiecki przybliżył swoim rozmówcom założenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz plany związane z rozwojem naszego kraju. Ponadto rozmowy z potencjalnymi inwestorami z Londynu: przedstawicielami banków i funduszy hedge.

- Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce to już nie tylko obsługa procesów związanych z obsługą klienta, zarządzaniem zobowiązaniami czy należnościami. Coraz częściej to instytucje finansowe otwierają u nas centra operacyjne, w których realizowane są zaawansowane procesy finansowe i bankowe. (...) Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto i Łódź już udowodniły, że są dobrymi lokalizacjami na finansowe centra operacyjne, natomiast warto pamiętać, że nieco mniejsze polskie miasta też mają w tym względzie swój duży potencjał – mówi Wiktor Doktór.

Przeczytaj również: Banki z Londynu przeniosą się do Polski? Morawiecki w Wielkiej Brytanii

Przyjazd wicepremiera miał miejsce w związku z decyzją Brytyjczyków o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Proces opuszczania wspólnoty przez Wielką Brytanię wpłynie nie tylko na sytuację imigrantów, ale także spowoduje przetasowania na rynku finansowym.

- Londyn, Genewa czy Luksemburg już od dawna inwestują w rozwój szerokiej działalności gospodarczej na rynkach Europy Centralnej i Wschodniej. Instytucje finansowe, centra usług wspólnych, firmy zajmujące się outsourcingiem procesów biznesowych, to ta grupa przedsiębiorców, którzy od lat doceniają atrakcyjność inwestycyjną Polski i warto o tych inwestorów mocniej zadbać – komentuje Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio, która wspiera rozwój i inwestycje w Polsce.

W trakcie delegacji Mateusz Morawiecki spotkał się ze środowiskiem uniwersyteckim. Odniósł się także do brutalnej napaści na polskich imigrantów w Harlow, w wyniku której zmarł nasz rodak. Natomiast podczas rozmowy z BBC nie omieszkał zaznaczyć, że liczy na powrót Polaków, którzy mieszkają na wyspach. Minister rozwoju oszacował, że do kraju wróci kilkaset tysięcy osób polskiego pochodzenia.

Źródła: bbc.co.uk, huffingtonpost.co.uk, superbiz.se.pl, polskieradio.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: