SuperBiz wiadomości Największa transakcja roku: Bayer kupuje Monsanto za 66 mld dolarów

Największa transakcja roku: Bayer kupuje Monsanto za 66 mld dolarów

14.09.2016, godz. 17:04
Bayer kupuje Monsanto za 66 mld dolarów
foto: Materiały prasowe

Bayer – niemieckie przedsiębiorstwo farmaceutyczno-chemiczne i Monsanto – największy na świecie producent nasion i pestycydów, uzgodniły warunki fuzji. Oba koncerny zawarły dzisiaj porozumienie, w ramach którego Bayer zobowiązał się wyłożyć na stół 66 mld dolarów. Jest to największa tegoroczna oferta na rynku, a jednocześnie największe w historii niemieckich spółek przejęcie.

Łączne roczne przychody obu spółek z rolnictwa wynoszą 26 mld dolarów. O fuzji Bayer AG i Monsanto Co. poinformował Bloomberg. Gazeta szacuje wartość akcji Monsanto na 56 mld dolarów. Zarząd Monsanto zatwierdził warunki transakcji we wtorek, zarząd Bayera miał zaplanowane spotkanie na środę. Według Bloomberga do finalizacji transakcji ma dojść w 2017 roku.

Przejęcie Monsanto może drastycznie zmienić rynek środków do ochrony roślin i nasion. Dzięki fuzji spółki zostaną liderami na trzech kontynentach: w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. Jeszcze w zeszłym roku funkcjonowało przynajmniej pół tuzina liczących się w sektorze graczy. Teraz zostało ich czterech. W grudniu zeszłego roku nastąpiła fuzja DuPont Co. i Dow Chemical Co. (transakcja czeka na finalizację organów zarządczych spółki), a w lutym br. China National Chemical Corporation nabyła szwajcarską Syngentę AG – drugiego co do wielkości gracza w przemyśle nasion zbóż. Wcześniej Syntega odrzuciła złożoną przez Monsanto ofertę fuzji.

Przeczytaj również: [LEGALIZACJA MARIHUANY]: Rząd założy plantacje konopi indyjskiej w Polsce

Negocjacje warunków kupna toczyły się od maja. Monsanto odrzuciło dwie poprzednie oferty Bayera na kwoty 62 mld dolarów (122 dolary za akcję) oraz 65 mld dolarów (127,5 dolarów za akcję). Ostatecznie Bayer zobowiązał się do zapłacenia 128 dolarów za każdą akcję Monsanto.

Na polskim rynku Bayer jest znany z produkcji Aspiriny i Alka-Seltzer. Natomiast Monsanto produkuje genetycznie modyfikowane nasiona tak różnych zbóż, jak kukurydza, soja, bawełna, pszenica czy trzcina cukrowa.

Źródła: bloomberg.com, ft.com, bayer.com.pl, reuters.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: