SuperBiz wiadomości Nauczyciele niewiele zyskają na podniesieniu płacy minimalnej

Nauczyciele niewiele zyskają na podniesieniu płacy minimalnej

15.06.2016, godz. 17:10
nauczyciel
o ile wzrośnie minimalna pensja nauczyciela stażysty? foto: SHUTTERSTOCK

Czy zwiększenie minimalnego wynagrodzenia do 2000 zł zmieni sytuację nauczycieli? „Teraz płaca zasadnicza nauczyciela stażysty będzie tylko o 265 zł wyższa od płacy minimalnej" – podsumował Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, na swoim oficjalnym profilu na Twitterze.

Zgodnie z obietnicami rządu, w przyszłym roku wynagrodzenie minimalne wyniesie 2000 złotych. Niestety, w dalszym ciągu nauczyciele, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową, będą klepać przysłowiową biedę. Z dniem nawiązania pierwszego stosunku pracy nauczyciel zyskuje status nauczyciela stażysty. Dopiero po przepracowaniu określonego ustawowo czasu może liczyć na kolejny awans.

Osoba posiadająca tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym dostanie tylko 2265 zł płacy zasadniczej. Niewiele więcej, bo 2331 zł, zarobi nauczyciel kontraktowy. Nauczyciel mianowany osiągnie wynagrodzenie na poziomie 2647 zł, a nauczyciel dyplomowany – 3109 złotego. Te stawki obowiązują w przypadku pełnego etatu, a o zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin nie jest łatwo ze względu na to, że liczba kandydatów do pracy w szkołach przekracza liczbę dostępnych stanowisk.

Przeczytaj również: Polak zarabia cztery razy mniej niż Niemiec. Płaca minimalna w Polsce na tle UE

Nauczyciel stażysta po 9 miesiącach pracy może ubiegać się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego. Aby uzyskać stopień nauczyciela kontraktowego, musi odbyć 9-miesięczny staż. Tak więc wyższy stopień może zdobyć dopiero po dwóch latach najniżej płatnej wśród nauczycieli pracy. Żeby rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego, trzeba przepracować co najmniej dwa lata w szkole na stanowisku nauczyciela kontraktowego. Staż na nauczyciela mianowanego trwa 2 lata i 9 miesięcy. Z kolei dopiero po przepracowaniu 1 roku na stanowisku nauczyciela mianowanego można ubiegać się o staż na stanowisko nauczyciela dyplomowanego. Zostaje się nim nie wcześniej niż po czterech latach kalendarzowych od momentu zdobycia tytułu nauczyciela mianowanego (są to trzy lata w przypadku doktorów).

- Awans zawsze rozpoczyna się we wrześniu i kończy w maju. Czerwiec to miesiąc sprawozdań, a w lipcu odbywają się egzaminy – tłumaczy Superbiz nauczycielka z Warszawy.

Źródła: twitter.com, ore.edu.pl, samorzad.infor.pl, edukacja.edux.pl, awans.mgk.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: