SuperBiz wiadomości Nawet 200 tys. firm może wyjść z szarej strefy dzięki zmianom w ZUS

Nawet 200 tys. firm może wyjść z szarej strefy dzięki zmianom w ZUS

04.04.2017, godz. 13:37
ZUS upraszcza procedury
foto: EAST NEWS

Jeśli jesteś małym przedsiębiorcą, doskonale wiesz, w jak przedziwny sposób działała prawo dotyczące zryczałtowanej składki ZUS. Do państwowej kasy przekazujesz wraz z nią i podatkami nawet 70 proc. wypracowanych pieniędzy, co skutecznie zniechęca do prowadzenia legalnego biznesu. Problem ten zauważyła ekipa rządząca, która planuje wprowadzenie znaczących zmian. Jak się szacuje, dzięki nim nawet 200 tys. polskich firm wyjdzie z szarej strefy.

„Obecnie mali przedsiębiorcy przy przychodach do 5 tys. zł płacą jednolitą, minimalną składkę na ZUS w wysokości 1172,56 zł. (...) Według analiz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, tak wysokie stałe opłaty, nieuwzględniające obrotów firm, powodują, że w istocie oznacza to dla nich wraz z podatkami, przekazywanie na rzecz państwowej kasy aż 70 proc. wypracowanych pieniędzy” - przypomina WP money.

ZOBACZ TEŻ: ZUS przestanie grabić małe firmy?

Według portalu rząd ogłosi zmiany w przepisach, które sprawią, że mali przedsiębiorcy będą płacili bardziej dostosowaną do realiów daninę. Zmiany w prawie mogą pomóc nawet 400 tys. osób, a 200 tys. wyjdzie z szarej strefy. Niestety, odpowiedzialne za zmianę resorty strzegą szczegółów jak oka w głowie. Chcą je przedstawić w czwartek 6 kwietnia, do tego czasu nie zdradzają żadnych szczegółów. Dziennikarze WP money ustalili jednak, że najpewniej zaproponowane zostaną nowe, korzystne stawki ZUS. ZPP, który jest w kształt planowanych regulacji wtajemniczony, podkreśla, że są one krokiem w dobrym kierunku.

Źródło: money.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: