SuperBiz wiadomości Nowy taryfikator mandatów: w 2016 roku może czekać nas duża zmiana!

Nowy taryfikator mandatów: w 2016 roku może czekać nas duża zmiana!

29.10.2015, godz. 14:14
policja, mandat, prawo jazdy
Wystawianie mandatu foto: Super Express

Odchodzący rząd zostawił kierowcom niemiłą niespodziankę. Wszystko wskazuje na to, że od 4 stycznia 2016 roku taryfikator mandatów ulegnie zaostrzeniu, a mandaty i kary za drogowe przewinienia będą w niektórych przypadkach jeszcze dotkliwsze.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego są jeszcze w fazie projektowania i stanowią element uzgodnień międzyresortowych, jednak jest duże prawdopodobieństwo, że nowe przepisy wejdą w życie na początku przyszłego roku. Pomysłodawcy jak zwykle zasłaniają się bezpieczeństwem na drogach, jednak proponowane zmiany są raczej pretekstem do wyłudzenia kolejnych pieniędzy z kieszeni kierowców.
.

Więcej punktów karnych

W znowelizowanym taryfikatorze pojawią się nowe wykroczenia oraz zaostrzone kary. Przykładowo, za jazdę bez zapiętych pasów zapłacimy 300 zł za osobę (obecnie jest to 100 zł), a za spowodowanie zagrożenia w ruchu poza drogami publicznymi otrzymamy 6 punktów karnych. 7 punktów "zgarniemy" za nieuprawnione zaparkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych.

Przeczytaj też: Koniec z kursami kasującymi punkty karne!

To oczywiście nie koniec zaostrzeń. Jazda autem po chodniku została wyceniona na 200-500 zł plus 5 pkt. karnych. Tyle samo punktów zostanie nałożone na kierowcę, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszym wchodzącym na jezdnię, by wsiąść do pojazdu komunikacji miejskiej. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h będzie skutkować nie tylko zatrzymaniem prawa jazdy, ale także nałożeniem 10 pkt. karnych. Ponadto dane kierowcy zostaną wprowadzone do systemu ewidencji, by zbadać skuteczność nakładanych kar.
.

Koniec redukcji punktów

Na koniec ważna wiadomość dla kierowców z punktami karnymi na koncie. Od przyszłego roku zostanie zniesiona możliwość zredukowania liczby punktów karnych na specjalnych kursach. Kierowca, który przekroczy limit 24 pkt., aby nie stracić prawa jazdy, będzie musiał pójść na jeden kurs pouczający. Po odbyciu kursu przez kolejne pięć lat będzie specjalnie pilnowany poprzez odnotowywanie jego wykroczeń. Jeśli w trakcie tych pięciu lat ponownie straci "prawko", będzie zmuszony zdać ponownie egzamin na prawo jazdy, po którym przez dwa lata będzie przechodził okres próbny, podobnie jak młody kierowca.

Proponowane zmiany mają podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach. Przy okazji szacuje się, że wyższe mandaty pozwolą na zwiększenie wpływów do budżetu o około 500 mln zł w ciągu pierwszych pięciu lat.

.
Nowy taryfikator mandatów 2016 - najważniejsze zmiany w projekcie
.


wykroczenie
wysokość mandatu
obecnie
liczba punktów
obecnie
wysokość mandatu
po zmianach
liczba punktów
po zmianach
Jazda bez pasów bezpieczęństwa 100 zł
2 pkt 300 zł
4 pkt
Przewożenie pasażerów bez zapiętych pasów bezpieczeństwa 100 zł
4 pkt 300 zł
500 zł za dwóch pasażerów
4 pkt
Przewożenie dziecka bez fotelika 150 zł
6 pkt 500 zł
6 pkt
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, lub bezpośrednio przed pieszym, wyprzedzenie na przejeździe rowerowym 200 zł
10 pkt 200 zł
500 zł za pojazd
wielośladowy
10 pkt
Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych 250 zł
0 pkt 250-500 zł
5 pkt
Nieustąpienie pierwszeństwa rowerzyście znajdującemu się na przejeździe rowerowym 350 zł 6 pkt 350-500 zł 6 pkt
Niesuąpienie podczas skręcania w drogę poprzeczną pierwszeństwa rowerzyście, jadącemu na wprost po jezdni, pasie lub ścieżce dla rowerów 350 zł 6 pkt 350-500 zł 6 pkt
Nieustąpienie pierwszeństwa osobie z widoczną niepełnosprawnością 350 zł
10 pkt 350-500 zł 10 pkt
Zatrzymanie pojazdy na przejściu dla pieszych lub drodze dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu
100-300 zł 1 pkt 200-500 zł 1 pkt
autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: