SuperBiz wiadomości Odszkodowanie za lot utrudnione. Co się zmieni?

Odszkodowanie za lot utrudnione. Co się zmieni?

11.08.2017, godz. 14:46
Samolot Lufthansa
foto: SHUTTERSTOCK

Prawo do odszkodowania za lot z tytułu jego odwołania lub opóźnienia może być utrudnione. Sąd Najwyższy orzekł, że pasażerowie będą mieli tylko rok na wystąpienie z żądaniem. Wnioski po wskazanym terminie mają nie być rozpatrywane.

Zgodnie z projektem nowelizacji prawa lotniczego na złożenie skargi pasażer będzie miał rok, niezależnie od tego, czy zdecyduje się na drogę sądową czy administracyjną. Mediacje z przewoźnikami w imieniu pasażerów będzie miał prowadzić nowy organ – rzecznik praw pasażera.

Decyzję o ujednoliceniu i wyznaczeniu terminu składania wniosków o odszkodowania podjął w marcu Sąd Najwyższy. Dotychczas bywało różnie: przewidziany był roczny, dwuletni, a nawet 10-letni okres przedawnienia. W przypadku skarg, które dotyczyły (w zależności od dystansu) odszkodowania w wysokości 250, 400 lub 600 euro wniosek można było zgłosić nawet po dekadzie.

Zobacz także: Uwaga w kierowcy! Jazda na podwójnym gazie może kosztować aż 60 tys. zł!


Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE pasażerowie opóźnionych lotów mogą powoływać się na prawo do odszkodowania przewidzianego w art. 7 rozporządzenia (WE) nr 261/2004. W chwili, kiedy dotrą do celu z 3-godzinnym opóźnieniem. Odszkodowanie mogą otrzymać tylko wtedy, gdy przewoźnik nie dowiedzie, że lot był opóźniony z powodu nadzwyczajnych okoliczności uniemożliwiających start samolotu.

 

Sprawdź również: Wykorzystują 500 Plus, żeby zaciągnąć pożyczkę!


Póki co, projekt nowelizacji znajduje się obecnie na etapie opiniowania. Według przedstawiciela środowiska prawniczego, w związku z nowelizacją, pasażerowie stracą prostą ścieżkę egzekucji odszkodowania od przewoźników lotniczych.

 

Polecamy: Świat zabawek w Biedronce. Zobacz, co możesz kupić swojemu dziecku

Warto przeczytać: Będą nowe podatki dla platform oferujących wakacyjny najem mieszkań?

 

Źródło: /rp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: