SuperBiz wiadomości Ostatnia szansa, aby urzędnicy rozliczyli PIT za Ciebie

Ostatnia szansa, aby urzędnicy rozliczyli PIT za Ciebie

18.04.2017, godz. 11:07
PIT
PIT foto: SHUTTERSTOCK

Chcesz, aby urzędnicy przygotowali za Ciebie zeznanie podatkowe? Masz ostatni dzień na złożenie wniosku PIT-WZ, który stanowi do tego podstawę. Po 18 kwietnia nie będzie to już możliwe.

18 kwietnia, czyli dziś, mija termin na złożenie formularza PIT-WZ, czyli wniosku o sporządzenie przez urząd skarbowy zeznania PIT-37 za podatnika. Aby urzędnik rozliczył PIT za podatnika, musi on wypełnić wskazany formularz, a następnie wysłać go drogą elektroniczną do właściwego urzędu skarbowego. Można to zrobić za pośrednictwem systemu e-deklaracje lub przez Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów. Klienci PKO BP i Inteligo mają zaś taką możliwość poprzez swoje konto w systemie bankowości elektronicznej.

Sprawdź także: Banki pomogą klientom rozliczyć się ze skarbówką

PIT-WZ powinien zawierać kilka podstawowych informacji na temat podatnika, m.in. numer PESEL i dane kontaktowe oraz możliwe do odliczenia od podatku ulgi, takie jak: ulga na dzieci czy rehabilitacyjna. Można w nim również wskazać dane organizacji OPP, na którą chcemy przekazać 1 proc. podatku. 
Gdy urząd skarbowy przygotuje już zeznanie, podatnik otrzyma wiadomość e-mail z linkiem i kodem, do pobrania wstępnie wypełnionego formularza PIT-37. Powinno to nastąpić do pięciu dni roboczych od momentu złożenia wniosku.

Czytaj też: Ustawa przyjęta. Fiskus sam rozliczy nasz PIT!

Na tym etapie podatnik może zaakceptować lub odrzucić przygotowane przez urząd zeznanie. Można to zrobić na trzy sposoby: poprzez Profil Zaufany, podpisując je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podając kwotę przychodu, wskazaną w zeznaniu podatkowego z poprzedniego roku. Po zaakceptowaniu wstępnie wypełnionego formularza PIT-37, podatnik otrzyma mejla z linkiem do pobrania Urzędowego Potwierdzenia Odbioru, który jest potwierdzeniem złożenia deklaracji podatkowej.

Źródło: Superbiz.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: