SuperBiz wiadomości Panama Papers: Putin, Messi i Mariusz Walter. Zobacz, kto jest związany z aferą podatkową [ZDJĘCIA]

Panama Papers: Putin, Messi i Mariusz Walter. Zobacz, kto jest związany z aferą podatkową [ZDJĘCIA]

04.04.2016, godz. 13:20
Panama papers
Król Arabii Saudyjskiej Salman foto: Reuters

Obecni prezydenci, premierzy i królowie. Wysoko postawieni politycy - czynni i nieurzędujący. Biznesmeni, znani sportowcy, rodziny i współpracownicy głów państw - tak w skrócie wygląda lista osób zamieszanych w aferę Panama Papers, czyli klientów w rajach podatkowych, którzy ukrywali swoje majątki przed urzędami skarbowymi.

Międzynarodowe śledztwo reporterów niemieckiego dziennika "Süddeutsche Zeitung" oraz 108 innych redakcji z 76 krajów zrzeszonych w Międzynarodowym Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (The International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) - opublikowało 11,5 mln dokumentów, opisujących jak możni tego świata unikali płacenia podatków w swoich ojczyznach, uciekając do tzw. rajów podatkowych. W tym przypadku głównie do Panamy, stąd nazwa afery "Panama Papers".

Czytaj również: Afera Panama Papers. Najważniejsze fakty. Polski wątek: Piskorski

Na liście widnieją czołowi politycy, dyktatorzy, głowy państw oraz ich rodziny, przyjaciele, biznesmeni, sportowcy i urzędnicy państwowi. Kancelaria Mossack Fonseca w Panamie, oferuje swoim klientom założenie i prowadzenie firm offshore (przy spełnieniu określonych warunków lub na podstawie specjalnego prawa, odpuszcza od opodatkowania z tytułu przychodów takiej spółki) znajdujących się w tzw. rajach podatkowych. Panamska kancelaria założyła dotąd 200 tys. takich firm.

1. Urzędujący politycy:

Wladimir Putin - w opublikowanych dokumentach nie pada nazwisko prezydenta Rosji, ale widnieje w nich kilka osób blisko z nim związanych. Jednym z właścicieli Mossack Fonseca jest Siergiej Roldugin - ojciec chrzestny pierwszej córki Putina, Marii. Mowa również o dwóch przyjaciołach Putina z dzieciństwa - Arkadija oraz Borysa Rotenberga. W tym przypadku może chodzić nawet o 2 mld dolarów. Kreml nie chciał odpowiedzieć na pytania dziennikarzy przed publikacją, a rzecznik Putina określił zarzuty mianem "wojny informacyjnej" przeciwko Rosji prowadzonej przez zachodnie służby.

Mauricio Macri - prezydent Argentyny

Salman bin Abdulaziz bin Abdulrahman Al Saud - król Arabii Saudyjskiej

Sheikh Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan - prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz emir Abu Zabi (stolica ZEA)

Petro Poroszenko - prezydent Ukrainy

Sigmundur Davíð Gunnlaugsson - premier Islandii

 

Zobacz też: Które kraje należą do rajów podatkowych i dlaczego są tak nazywane


2. Członkowie rodzin polityków:

Rodzina prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa - żona, siostra, dwie córki i syn

Córka premiera Chin Li Penga

Ojciec premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona - Ian Cameron

Kuzyni prezydenta Syrii Baszara Al-Assada - Rami i Hafez Makhlouf

Syn byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka - Alaa Mubarak

Dzieci premiera Pakistanu Nawaza Sharifa - Mariam Safdar, Hasan i Hussain Nawaz Sharif

Siostra króla Hiszpanii Jana Karola I Burbona - Maria del Pilar, księżna Badajoz

 

3. Polski wątek

Paweł Piskorski - były prezydent Warszawy i eurodeputowany, obecnie lider Stronnictwa Demokratycznego

Mariusz Walter - współwłaściciel Grupy ITI, założyciel telewizji TVN

Marek Profus - piłkarski agent i wydawca tygodnika "Piłka Nożna"

 

Na liście jest 128 polityków oraz urzędników z całego świata. Nie brakuje również nazwisk spoza polityki. Wśród najbardziej znanych pojawia się m.in. były piłkarz i szef UEFA Michel Platini czy argentyńska gwiazda futbolu Lionel Messi.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" samo funkcjonowanie spółki w rajach podatkowych nie jest niezgodne z prawem, gdyż może być ona naturalnym instrumentem transakcji zagranicznych. - Pomijając oczywiste przypadki firm objętych sankcjami i przestępców, międzynarodowe prawo ogranicza działalność biznesową osób, które pełnią lub pełniły funkcje publiczne - czytamy w dzienniku.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: